Konečne poznáme výkon prvých nabíjacích staníc Tesla Supercharger V4

6

Spoločnosť Tesla začala v marci nasadzovať novú generáciu svojich rýchlonabíjacích staníc – Supercharger V4. Až teraz sme však spoznali ich výkon.

Aktuálne najväčšia a najspoľahlivejšia sieť rýchlonabíjacích staníc Tesla Supercharger začínala s nabíjačkami s výkonom 90 kW. Ich výkon sa postupne zvyšoval na 120 kW, 135 kW, 150 kW a v prípade 3. generácie Supercharger V3 na 250 kW.

V marci tohto roku bola otvorená prvá nabíjacia stanica vybavená nabíjačkami 4. generácie – Supercharger V4. A to v holandskom Harderwijku. V prvých správach ohľadom tejto stanice sa uvádzalo, že nabíjacie stojany sú vybavené dlhším nabíjacím káblom, ktorý umožní bezproblémové používanie pre „všetky elektromobily„.

Nie všetky modely elektromobilov iných značiek ako Tesla totiž majú nabíjací port umiestnený tak, aby bolo možné pripojiť vozidlo k Superchargerom V3 a starším pri vyhradenej parkovacej pozícii. A to je problém, keďže Tesla začala sprístupňovať svoju nabíjaciu sieť aj pre ostatné elektromobily.

Prví používatelia novej stanice v Harderwijku tiež odfotografovali štítky nabíjačiek, kde sa uvádzajú ich základné špecifikácie. Dozvedeli sme sa pritom, že nový Supercharger V4 má rovnaké menovité napätie ako V3, t.j. 1 000 V, ale takmer o 50 % vyšší menovitý prúd – 615 A oproti 425 A. Tzn., že max. teoretický výkon novej nabíjačky je 615 kW, zatiaľ čo v prípade V3 je to 425 kW.

To sú však teoretické čísla, ktoré zrejme nie sú udržateľné v bežnej praxi. V prípade najnovšej generácie Tesla Superchargera pritom neodpovedajú na otázku, aký výkon je dostupný pre používateľov. Aktuálne však získavame odpoveď vďaka klubu Tesla Owners UK. Tá sa nachádza v dokumentácii k plánovanej nabíjacej stanici v anglickom Swindone.

Dokumentácia odhaľuje, že výkon nabíjacej stanice Tesla Superchager V4 je 350 kW. Toto je zároveň maximálny nabíjací výkon, ktorý podporujú elektromobily dostupné na trhu. Tých je pritom len pár, konkrétne od koncernu Hyundai Motor. Takže aktuálny max. výkon Superchagera V4 dáva zmysel v kontexte sprístupňovania nabíjacej siete spoločnosti Tesla pre elektromobily od iných výrobcov.

Súčasné elektromobily značky Tesla pritom podporujú nabíjanie maximálnym výkonom „len“ 250 kW. Takže v tomto prípade existuje rezerva do budúcnosti. Chystaná Tesla Cybertruck by však mala zvädnúť vyšší nabíjací výkon. Konkrétne hodnoty ale zatiaľ nie sú známe. Taktiež sa zdá, že v prípade potreby má Tesla priestor na zvýšenie výkonu Superchargera V4. A spomínaná dokumentácia tiež potvrdzuje, že nové Superchagery budú mať minimálne v rámci Európy displej a platobný terminál.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Supercharger news: Nová možná lokalita v SR, CyberCanopy a platobný terminál
Hyundai predstavil nabíjací robot, Huawei 600-kW nabíjačku
V EÚ vznikne ďalších 2 000 nabíjacích bodov. Týka sa to aj Slovenska
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. síce aktualne auta Tesla z tohoto upgrade zatiaľ nič nemajú, ale aspoň hyundaie a audiny sa môžu nabíjať na svoj plný výkon.

  • jas som velmi rad ked mi zaplatia Hyundaj, Audi, Kia a ostatny nabijanie , ja mam zadarmo, a este aj Tesla moze dat nizsiu cenu aut.

   Takze sup sup nabijat a platit, aby som sa mohol vozit zadarmo.

  • Dobrý večer,

   pri predstavení modelov značky Genesis sa uvádzal max. nabíjací výkon 350 kW. Aktuálne Genesis spomína už len dobu nabíjania pri nabíjaní na nabíjacích staniciach s výkonom 350 kW. Takže teraz je veru otázne, či platí ich pôvodné tvrdenie. Napíšem im v tejto veci, nech máme jasno.

Pridajte komentár