Tesla chystá nové nabíjacie stanice Supercharger V4. Objavujú sa prvé detaily

1

Tesla Supercharger je najväčšia sieť rýchlonabíjacích staníc na svete, ktorá sa postupne otvára aj elektromobilom iných značiek. Tesla pritom avizuje jej výkonnostný upgrade, ktorý bude podporený nabíjačkami novej generácie „Supercharger V4“. A tie by mali byť prispôsobené aj modelom iných značiek, čo naznačujú prvé informácie.

Sieť Tesla Supercharger zahŕňa 35 000 nabíjacích stojanov v rámci vyše 2 500 lokalít. Aktuálne ju tvoria  nabíjačky V2 a V3 s výkonom 150 kW, resp. 250 kW. Zhruba pred rokom však Elon Musk uviedol, že Supercharger V3 by mohol byť upgradovaný na „280, 300 a nakoniec 350 kW“. A krátko na to napísal, že výkon siete Supercharger sa zvýši na 300 kW. Neskôr sa objavila neoficiálna správa, že Supercharger V3 by mal byť upgradovaný na 324 kW, a to od konca tohto roka.

Zrejme prvý nákres

V ostatnej dobe sa začali objavovať aj prvé neoficiálne informácie ohľadom novej generácie nabíjacích staníc „Tesla Supercharger V4„. No a aktuálne jeden z používateľov siete Twitter, John Harris, zverejnil príspevok s nákresom „alternatívneho Supercharger stojana“ (na čo upozornil web Drive Tesla Canada), čo by mala byť s najväčšou pravdepodobnosťou verzia 4. Tento nákres je pritom súčasťou plánu nabíjacej stanice pre americké mesto Danvers.

Ak je to tak, verzia V4 sa zjavne dočkala zmeny dizajnu, rozmerov aj hmotnosti. Dizajn pripomína zrejme menší nabíjací stojan Urban Superchargera či naopak väčší stojan Megachargera, ktorý je určený pre chystaný elektrický ťahač Tesla Semi. Čo sa týka rozmerov, podľa nákresu je „alternatívny Supercharger“ vyšší, užší a ťažší ako V3.

Čo je však podstatné, na základe náčrtu sa zdá, že nový Supercharger má dlhší nabíjací kábel. A to je dôležité najmä v rámci širšieho sprístupnenia siete Superchager, keďže mnohé elektrické modely iných značiek majú umiestnené nabíjacie konektory na miestach, kde súčasný kábel nedosiahne, keď vozidlo parkuje v rámci vyhradeného priestoru.

Čo možný výkon?

Technické špecifikácie Superchargera V4 zatiaľ nie sú známe. Elektromobilistov pritom bude zaujímať najmä nabíjací výkon. Ten by mal byť vyšší ako v prípade upgradovanej V3, čiže cez „280, 300, 324 či 350 kW“. To samozrejme vyvoláva aj otázku, ktoré elektromobily dokážu využiť takýto výkon. Je pritom zrejmé, že to budú až budúce modely, ako napr. Tesla Cybertruck či Tesla Roadster druhej generácie, ktoré dostanú nové kapacitne veľké batérie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nabíjacie stanice Tesla Megacharger majú mať údajne oveľa vyšší výkon, ako sa očakávalo
Koľko stojí nabíjanie v sieti Tesla Supercharger pre iné autá
Tesla chystá masívne rozšírenie nabíjacej siete Supercharger za pomerne krátky čas

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ak bude cena kWh z V4 vyššia ako z V2 a V3, tak ju budú zákazníci nielen výkonovo nevyužívať, ale poväčšine aj obchádzať …

Pridajte komentár