Tesla o zavádzaní nových ultra-nabíjačiek a záujme iných automobiliek o ich sieť

3

Elon Musk hovoril o pláne a stratégii zavádzania nových ultra-rýchlych nabíjacích staníc Tesla Supercharger V3, ako aj sprístupnení ich nabíjacej siete iným automobilkám.

Tesla predstavila 3. generáciu svojej nabíjacej stanice Supercharger s výkonom 250 kW v marci tohto roku. Pri tejto príležitosti bola spustená nekomerčná testovacia prevádzka, pričom nabíjačku mohli využívať len majitelia Modelu 3, ktorí sú členmi špeciálneho programu Early Access.

Prvý bežne dostupný Tesla Supercharger V3 bol sprevádzkovaný začiatkom tohto mesiaca pri výrobnom závode Tesly v kalifornskom meste Fremont. Zákazníci spoločnosti sú pritom určite veľmi zvedaví na to, kedy sa novinka objaví aj v ich regióne. V marci Tesla uviedla, že masívnejšie rozširovanie siete o nové nabíjačky sa v Severnej Amerike očakáva v 2. a 3. štvrťroku. Európa a Čína sa má dočkať v 4. kvartáli tohto roku.

A nedávno sme sa vďaka Teslarati dozvedeli o stratégii rozširovania siete viac. Nových Superchargerov sa najskôr dočkajú lokality, ktoré sú súčasťou diaľkových ciest, čo je logický krok. Logickým krokom je aj to, že v rámci existujúcich nabíjacích staníc sa ich dočkajú ako prvé tie, ktoré sú vybavené ešte prvou generáciou nabíjačiek s výkonom 75 kW. Tie budú pritom nahradené a nie doplnené.

Bude Supercharger dostupný aj pre vozidlá iných značiek?

Elon Musk sa už dávnejšie vyjadril, že sa nebráni sprístupneniu svojej nabíjacej siete Supercharger iným automobilkám, ktoré prejavia záujem. Podmienkou Tesly pritom je, aby ich vozidlá dokázali využiť vysokú rýchlosť nabíjania. A taktiež by sa mali podieľať na súvisiacich nákladoch.

Aktuálne Musk hovorí, že ho doteraz nikto nekontaktoval ohľadom zdieľania zariadení a technológie. „Nikto ma nekontaktoval, takže… Možno oslovili iných ľudí z našej spoločnosti, ale tí ma o tom doteraz neinformovali…,“ povedal Musk. Dodáva, že spolupráca s inými výrobcami elektromobilov v tomto smere je pravdepodobná, ale zdá sa, že aktuálne ich to nezaujíma.

Množstvo automobiliek má aktuálne zrejme veľa roboty s vývojom a výrobou elektrických vozidiel, takže súvisiace veci, ako napr. nabíjacia infraštruktúra, prídu na rad možno neskôr. Medzitým Tesla určite značne podporí svoju existujúci sieť novými stanicami a nabíjačkami.

Musk v tejto súvislosti hovorí, že sa snažia predstihnúť dopyt a vyhnúť sa preťaženiu siete. Zároveň sa však chcú vyhnúť prázdnotou zívajúcim staniciam.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Tesla Supercharger má výkon 250 kW. Nabíjací čas skráti o polovicu!
VW vybuduje v Európe 36 000 nabíjacích bodov pre elektromobily!
Ktoré elektromobily sa nabíjajú najrýchlejšie na ultra-nabíjačkách?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Stále je to o tom istom. Tesla je jednoducho vpredu. Kam až človek dovidí. Poniektorí tam asi ani dovidieť nechcú, ale to je ich problém.

Pridajte komentár