Tesla sprístupní prvé nabíjacie stanice Supercharger elektromobilom iných značiek

2

To, o čom sa hovorí už roky, sa začína uskutočňovať. Oficiálne dokumenty totiž odhaľujú, že Tesla sprístupní niektoré ultra-rýchle nabíjacie stanice zo svojej doteraz privátnej siete Supercharger pre „všetkých“.

Ako sme už viackrát písali, Tesla, resp. Elon Musk už dlhšiu dobu hovorí o sprístupnení obrovskej „celosvetovej“ siete ultra-rýchlych nabíjacích staníc Tesla Supercharger, ktorá obsahuje celkovo cez 25 000 nabíjacích stojanov v rámci cca 2 500 staníc a ktorá je považovaná za jednu z konkurenčných výhod spoločnosti Tesla.

Elon Musk pritom v tejto veci vyzval výrobcov elektromobilov iných značiek, aby sa k ním pripojili. Samozrejme v prípade, že budú s Teslou zdieľať súvisiace náklady. Aktuálne to však vyzerá tak, že za sprístupnením Superchargerov budú iniciatívy vlád niektorých krajín, ktoré podporujú rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá.

Nedávno sme informovali, že nemecký minister dopravy Andreas Scheuer vyzval Teslu k sprístupneniu svojej siete pre iných, pričom tiež uviedol, že je „v priamom kontakte s výrobcami, ako je Tesla, aby zabezpečil, že existujúca infraštruktúra, napríklad Tesla Supercharger, bude prístupná aj pre ďalších výrobcov“.

Ako prví sa môžu tešiť Nóri a Švédi

No a aktuálne prenikli na verejnosť dokumenty, ktoré odhaľujú, že Tesla by mala sprístupniť min. niektoré svoje nabíjacie stanice Supercharger v rámci Nórska a Švédska, čo by mohlo spustiť reťazovú reakciu.

Dokument z Nórska hovorí o tom, že min. 2 z 5 nových nabíjacích staníc Supercharger budú verejne prístupné od 3. štvrťroka 2022, upozorňuje Teslarati na základe príspevku od Alexa Voigta. Týmto sa tieto stanice kvalifikujú pre schému pomoci. To by malo znamenať, že Tesla sprístupnením získa nárok na tamojšie dotácie pre tieto stanice, tak ako iné spoločnosti, ktoré v krajine budujú nabíjačky. Jednou z podmienok pre ich získanie je zjavne to, že budú verejne prístupné pre všetkých, čo je úplne logické.

A v podstate niečo podobné sa chystá aj vo Švédsku, kde sa to týka 6 nabíjacích staníc Tesla Supercharger, ako upozorňuje Teslarati na základe správy od Elbilen. Tesla pritom v súvisiacej žiadosti potvrdila, že tieto nabíjačky budú verejne prístupné.

Tesla tak môže ušetriť nejaké financie, ktoré samozrejme aj tak „naleje“ do rozširovania svojej nabíjacej siete, čo je v čase neustáleho zvyšovania produkcie a predaja jej elektromobilov veľmi dôležité. Stúpa pritom produkcia a predaj elektromobilov vo všeobecnosti. Takže prípadné sprístupňovanie ďalších nabíjacích staníc Tesla s výkonom okolo 150 kW (staršie „V2“) a 250 kW (všetky nové „V3“), pričom budúce nabíjačky by mohli mať podľa Muska výkon „280, 300 a nakoniec 350 kW“, by určite pomohli „celej“ e-mobility komunite a možno aj k prijatiu elektromobilov v ešte väčšej miere.

Nuž, uvidíme. Zatiaľ však ide len o prvé lastovičky, ktoré ešte nemusia robiť leto.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla prináša inovácie aj v rámci inštalácie nabíjacích staníc a chystá najväčší Supercharger
Tesla chystá nabíjačky pre Európanov, ktorí nemôžu nabíjať doma alebo v práci
Audi ide testovať koncept vlastných prémiových „mega-nabíjacích“ hubov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Dobrý článok k tomu, čo sa deje v pozadí budovania nabíjacích staníc! Mnohí priaznivci BEV si to stále neuvedomujú! Budúci „obyčajní“ majitelia BEV budú na siete nabíjačiek plne odkázaní!

Pridajte komentár