Sprístupnenie obrovskej siete výkonných nabíjacích staníc Tesla Supercharger pre iné elektromobily, začína naberať na význame. No a Tesla aktuálne priblížila, ako bude prebiehať nabíjanie vozidiel iných značiek a čo si od toho sľubuje.
Elon Musk nedávno uviedol, že sieť Superchager bude sprístupnená iným elektromobilom neskôr v tomto roku. Postupom času sa tak má stať vo všetkých krajinách. A aktuálne pri príležitosti zverejnenia hospodárskych výsledkov Tesly za Q2 2021 spolu s kolegami prezradil v tejto veci niektoré detaily.
Prístup pre elektromobily iných značiek bude zabezpečený prostredníctvom mobilnej aplikácie. V nej zákazník označí nabíjací stojan, ktorý chce použiť, pripojí svoje vozidlo a cez aplikáciu spustí nabíjanie, informuje na základe informácií od Tesly portál Cleantechnica. A prostredníctvom aplikácie, po zrejme jednorazovom zaregistrovaní platobnej karty, bude možné za nabíjacie služby aj zaplatiť.
V Európe pritom nebude potrebný žiadny špeciálny hardvér, nakoľko novšie nabíjacie stanice Tesla Supercharger sú vybavené konektorom CCS, ktorý je v podstate európskym štandardom. A navyše, staršie nabíjacie stanice s proprietárnym konektorom Tesla prerába tak, aby podporovali CCS. V USA, kde má Tesla len svoje vlastné konektory, budú ale potrebné adaptéry.
Čo pomaly sa nabíjajúce modely?
Otvorenie siete Tesla Supercharger otvorilo aj tému pomaly sa nabíjajúcich vozidiel. Modely, ktoré podporujú nízky nabíjací výkon a zároveň majú kapacitne väčšiu batériu, by totiž mohli obsadzovať nabíjacie stanice na podstatne dlhšiu dobu ako elektromobily Tesla či iné špičkové elektromobily. A tým by sa mohla výraznejšie znížiť denná obslužná kapacita staníc.
To však má vyriešiť dynamické spoplatňovanie a vyššie sadzby za nabíjanie pre „pomalšie“ elektromobily, aby sa tieto vozidlá nabíjali v podstate len v nevyhnutných prípadoch a vodiči boli motivovaní nabíjať inde, pokiaľ je taká možnosť.
Vyššia cena aj počas špičky
V hre je tiež zvýšená cena nabíjania počas špičky, a to pre každé vozidlo. Tým by sa teoreticky mohli minimálne z časti eliminovať preplnené stanice Tesla Supercharger, pretože tí, ktorí v tomto čase nevyhnutne nepotrebujú nabíjať, by mohli nabitie svojho elektromobilu odložiť na neskôr, čím by sa uvoľnili kapacity pre tých, čo to naozaj potrebujú.
Aká je motivácia Tesly?
Na základe nedávnych správ zo Škandinávie by za otváraním nabíjacej siete Supercharger mohli stáť aj dotácie, ktoré niektoré krajiny poskytujú na budovanie nabíjacích staníc, pričom podmienkou pre ich získanie je prístupnosť nabíjania pre „všetkých“.
To však nebude jedinou a zrejme ani hlavnou motiváciou. Technický šéf Tesly Drew Baglino totiž uviedol, že masívnejšie využívanie siete Tesla Supercharger znižuje náklady a zvyšuje ziskovosť, čo v konečnom dôsledku umožní ešte agresívnejšie rozširovanie siete. A umožniť to má aj znižovanie cien za nabíjanie.
Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Jakob Härter/Flickr (CC BY-SA 2.0)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nabíjačky Tesla Supercharger dostanú výkonový upgrade na 300 kW, potvrdil Elon Musk
Lidl podstatne rozšíri svoju bezplatnú sieť nabíjacích staníc na Slovensku
Tesla prináša inovácie aj v rámci inštalácie nabíjacích staníc. Použije prefabrikáty
Jeden komentár
budeme ako anglicania cakat na benzin na nabijackach 🙂