Tesla sprístupní svoju nabíjaciu sieť Supercharger elektromobilom iných značiek ešte tento rok, potvrdil Elon Musk

3

Po viacerých náznakoch Elon Musk aktuálne potvrdil, že ultra-rýchle nabíjacie stanice Tesla Supercharger budú otvorené pre všetkých elektromobilistov bez ohľadu na značku ich vozidla.

V ostatnej dobe sa pomerne často spomína obrovská rýchlonabíjacia sieť spoločnosti Tesla – „Superchager“ (2 500+ staníc s 25 000+ nabíjacími stojanmi). Nedávno šéf Tesly potvrdil, že výkon nabíjačiek Supercharger sa dočká upgradu na 300 kW. No a predtým sa objavilo viacero správ, ktoré súvisia so sprístupnením tejto siete pre iné elektromobily.

Elon Musk už dávnejšie vyzval výrobcov elektromobilov iných značiek, aby sa k ním pripojili. Samozrejme v prípade, že budú s Teslou zdieľať súvisiace náklady. Potom s odstupom času, koncom minulého roka, šéf Tesly uviedol, že iní výrobcovia elektrických vozidiel už využívajú nabíjačky Supercharger, „hoci trochu nenápadne“. A dodal, že nabíjacia sieť sa sprístupňuje iným elektromobilom.

Zdá sa pritom, že za sprístupnením Superchargerov budú skôr iniciatívy vlád niektorých krajín, ktoré podporujú rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá, ako záujem zo strany automobiliek.

Nedávno sme informovali, že nemecký minister dopravy Andreas Scheuer vyzval Teslu k sprístupneniu svojej siete pre iných, pričom tiež uviedol, že je „v priamom kontakte s výrobcami, ako je Tesla, aby zabezpečil, že existujúca infraštruktúra, napríklad Tesla Supercharger, bude prístupná aj pre ďalších výrobcov“.

A krátko na to prenikli na verejnosť dokumenty, ktoré odhaľujú, že Tesla by mala sprístupniť min. niektoré svoje nabíjacie stanice Supercharger v rámci Nórska a Švédska. A to zrejme preto, aby mohla čerpať dotácie na budovanie nových nabíjacích staníc, tak ako iné firmy. Podmienkou pre získanie podpory totiž je, aby boli dotované nabíjačky dostupné pre „všetkých“.

Postupne vo všetkých krajinách

No a aktuálne Elon Musk uviedol, že sieť Superchager bude sprístupnená iným elektromobilom neskôr v tomto roku. Postupom času sa tak má stať vo všetkých krajinách.

Taktiež vysvetlil, že vlastný „proprietárny“ nabíjací konektor, ktorý sa používa najmä v USA, vytvorili preto, lebo v čase, keď začali budovať sieť Supercharger, neexistoval žiadny štandard a Tesla bola jediným výrobcom elektromobilov s dlhým dojazdom.

V Európe pritom Tesla buduje už dlhšiu dobu nabíjačky s konektorom typu CCS, ktorý je na starom kontinente v podstate už štandardom, čo jej určite uľahčí otvorenie svojej nabíjacej siete pre iné vozidlá.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Jakob Härter/Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla prináša inovácie aj v rámci inštalácie nabíjacích staníc
Škoda zverejnila slovenský cenník nabíjania svojich e-áut cez službu Škoda Powerpass
Audi ide testovať koncept vlastných prémiových „mega-nabíjacích“ hubov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár