Ropný gigant BP (British Petroleum) sa transformuje na komplexnú energetickú spoločnosť aj vďaka podnikaniu v oblasti nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. A aktuálne oznámil, že mu s touto oblasťou pomôže spoločnosť Tesla. Tá totiž britskej spoločnosti dodá nabíjacie stanice Supercharger v obrovskej hodnote. Tesla tak po prvýkrát predá svoje DC nabíjačky tretej strane.
Tesla Supercharger je dlhodobo najväčšou, najspoľahlivejšou a užívateľsky najkomfortnejšou rýchlonabíjacou sieťou na svete. A Tesla neustále investuje do rozširovania tejto siete, ktorá dnes zahŕňa vyše 51 000 nabíjacích stojanov v cca 5 600 lokalitách. Superchargery sprístupňuje aj elektromobilom od iných výrobcov a v Severnej Amerike sa jej v podstate podarilo urobiť zo svojho proprietárneho konektora budúci štandard.
Prvý predaj Superchargerov tretej strane
Nabíjacie stanice Supercharger môžu byť najmä v budúcnosti ďalším zaujímavým zdrojom príjmov spoločnosti Tesla, ktorý aktuálne získava ďalšiu podporu. A to v podobe predaja nabíjacích zariadení/hardvéru. Prvou lastovičkou môže byť aktuálne oznámenie britskej spoločnosti BP, ktorá je jednou z najväčších na svete predovšetkým vďaka rope či plynu.
BP vo svojej dnešnej tlačovej správe uvádza, že spoločnosť Tesla jej dodá nabíjacie stanice Supercharger s výkonom 250 kW (teda V3) v hodnote 100 mil. $ (cca 95 mil. €). Po prvýkrát sa tak stane, že Tesla predá svoje DC nabíjačky tretej strane. Tie budú pritom nasadené v rámci verejnej nabíjacej siete BP Pulse v USA, ako aj v rámci podpory podnikania flotilových zákazníkov spoločnosti BP, vrátane známej autopožičovne Hertz.

Zdroj ilustračnej fotografie: Tesla
Tieto nabíjacie stanice od Tesly budú zahŕňať aj tzv. „Magic Dock“, ktorý umožňuje nabíjanie elektromobilov s konektorom NACS („štandard“ od Tesly) aj CCS. Obrovským benefitom bude aj podpora komfortného nabíjania spôsobom plug & charge. Očakáva sa tiež, že Tesla tieto nabíjacie stanice zahrnie do používateľského rozhrania svojich elektromobilov, ako aj svojej mobilnej aplikácie.
Nastane „reťazová reakcia“?
So zavádzaním nabíjačiek Tesla Supercharger začne BP budúci rok. Nabíjačky z aktuálneho kontraktu sú pritom určené pre USA. BP však prevádzkuje nabíjacie siete po celom svete, vrátane Európy. Do budúcnosti tak zrejme nemožno vylúčiť nasadenie Superchargerov do ďalších kontinentálnych nabíjacích sietí spoločnosti BP.
A ak by sa spoločnosťou BP inšpirovali aj ďalšie firmy, používateľské skúsenosti z nabíjania by sa mohli podstatne zlepšiť, keďže nabíjačky od Tesly vynikajú svojou spoľahlivosťou či jednoduchosťou používania. Ktovie, možno tento kontrakt vyvolá podobnú „reťazovú reakciu“ ako dohoda Tesly s Fordom v oblasti prijatia nabíjacieho štandardu NACS v rámci S. Ameriky a Tesla začne budovať ďalšie továrne na výrobu „Superchargerov“, aby uspokojila dopyt.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ropný gigant tvrdí, že nabíjacie stanice budú ziskovejšie ako „čerpačky“
Nečakané: Ford implementuje nabíjací štandard od Tesly do svojich elektromobilov
Shell premení svoju „čerpačku“ na nabíjaciu stanicu pre elektromobily
ODBER NOVINIEK
16 komentárov
Tesla potebuje prachy
netrep…
A kto nepotrebuje?!
A komu tym prospejete ? Tretej strane ?
Zbytočný krok.
Prajem im, aby sa im v ich spoločnosti prihodilo presne to, čo sami priali a spôsobovali iným spoločnostiam.
ta niekto ako dieta zneuzival? alebo si len taky hlupucky?
Na základe čoho tak usudzuješ ?
Pracoval si / pracuješ pre BP ?
Nie všetci sú takí zlí ako BP.
Skús sa s tým nejak vysporiadať a prebudiť v sebe dôveru k dobru.
takze zneuzival… 😉
Nabíjacích staníc ešte dlho nebude dosť! A toto nie je incest, to je spolupráca, ktorú „baterkári“ potrebujú a využijú !!! 🙂
P.S. A logický strategický krok od BP a určite aj TESLY.
NACS štandard najnovšie prijalo aj BMW, aby nebolo pozadu za Ford, GM a spol. Takto to bude asi aj so superchargermi, postupne sa pridajú Exxon, Chevron… Slovnaft 🙂
Tak to by bolo super ak by Slovnaft začal instalovat Superrachrgery.
Ked som mal este Passat tak som tankoval len na Slovnafte, len v zahranici som tankoval na Shell alebo OMW, a Passatik vydrzal 554tis km. (Neviem ci uz niekedy budem mat tak spolahlive auto).
A teraz nabijam tak Slovnaft by bol fakt pecka :D.
Pekna predstava, ale to len sen vo sne 😀 …. sen na druhu 😀
Za mna predaj nabijacich stanic tretej firme, je uplne logicke.
Tesla obchoduje na trhu tak ako ine spolocnosti. Ma z niecoho zisk tak to spravi.
A to ze BP je ropna spolocnost, skor sa na to treba pozriet tak ze ma peniaze a jej dosah moze zmenit ovela viac, takze budme radi ze tato firma nezacala ostro bojovat proti elektromobilite.
Este ak by to docvaklo aj niekomu v europe ze to skusi, mam teslu a radsej by som pouzival SuC ako tie „posrane“ (ospravedlnujem sa za moju francustinu) nabijacky kde je potrebne prikladat karty, otvarat si rucne nabijaci port a kabel to ma pokruteny ako anakonda.
Uzivatelska skusenost s SuC je velmi prijemna. Chytne nabijaci konektor ktory je prijemne kratky, nekruti sa a ked prikladam konektor k portu tak stlacim tlacitko a port sa otvori, ja zasuniem konektor. Zvladne to aj 50kg dievcina. Skuste si to z nabijackami Ionity, problem ma aj 90kg chlap narovnat a trafit ten pokruteny kabel.
Najskor to bude tym ze SCH nema ako Ionity a iny vykon 350kw (event. s perspektivou na 600kw) tak nepotrebuje hrube kable s chladenim.
Ešte nedávno, keď so napísal, že cesta nabíjacích staníc a ich dostatku bude dlhá a tŕnitá, „hnevoši“ ma vysmievali. Ako teraz zaznamenávame, cesta nabíjacích staníc taká je a bude! Tak ako výstavba Kollárových domov. 🙂 Neodpustím si ešte jednu poznámku. Už teraz máme značne rôzne ceny za kWh. Som zvedavý, akú hru roztočia s cenami dodávatelia elektriny, až budeme na nich oveľa viac závislí! 🙂 🙂 🙂 ……………….
Praveze nabky mozu pribudat enormne rychlo. Stavat ich mozu v od nadnarodych spolocnosti vo velkych sietach po jednotlivcov s jedinou nabkou (napr. kamarat ma v jednej rekrecnej oblasti volnu kapacitu na trafe tak uvazuje postavit DC-HUB 4-6 portovy).
Ele na rozdiel od benzinu/nafty dokaze vyrabat hocikto mnohymi sposobmi aj lokalne, takze klasicky dodavatelia mozu srubovat ceny len odtial potial.
ako hovoris, staci si dat na strechu par panelov a si vysmiaty 😉 ja som par kusov prave prihodil, takze ocakavam buduci rok cca 13-14.000kWh zo strechy 😉 doteraz to bolo cca 9-10.000kWh rocne… a ked pribudne dalsie BEV do rodiny, najdem miesto na dalsie panely 😉 take jednoduche 😉