Tesla otvára svoje nabíjačky pre autá iných značiek v rámci pilotného európskeho projektu

0

Tesla informuje, že dnes spustila pilotný projekt, ktorý umožňuje nabíjanie v sieti Tesla Supercharger aj elektromobilom iných značiek. Čo to znamená pre vodičov Tesiel a vodičov iných vozidiel?

Pilotný projekt odštartoval v rámci 10 holandských miest. Jeho cieľom je čo najrýchlejšie nadobudnúť potrebné skúsenosti a vykonať potrebné úpravy, aby mohla byť sieť Supercharger postupne sprístupnená na globálnej úrovni. Tesla pritom uvádza, že bude pozorne sledovať vyťaženosť zahrnutých staníc a zbierať spätnú väzbu od svojich zákazníkov. A dodáva, že ďalšie svoje stanice sprístupní len vtedy, ak budú mať dostatočnú kapacitu, aby obslúžili aj autá iných značiek.

10 nabíjacích staníc Supercharger v lokalitách Sassenheim, Apeldoorn Oost, Meerkerk, Hengelo, Tilburg, Duiven, Breukelen, Naarden, Eemnes a Zwolle bude v rámci pilotného programu dostupných len pre holandských majiteľov „ne-Tesla“ elektromobilov s konektorom CCS a samozrejme pre všetky elektromobily značky Tesla, tak ako doteraz.

Ako nabíjať „ne-Tesly“?

Majitelia „ne-Tesla“ elektromobilov sa dostanú k nabíjaniu na Superchargeroch prostredníctvom mobilnej aplikácie Tesla 4.2.3 a vyššej (pre Android aj iOS). V aplikácii používateľ nájde nabíjaciu stanicu, na ktorej sa nachádza, pridá spôsob platby, pripojí vozidlo k nabíjačke, označí správny nabíjací stojan a prostredníctvom tlačidla v aplikácii spustí a následne ukončí nabíjanie.

Čo sa týka ceny nabíjania „ne-Tesla“ vozidiel, tá bude vyššia ako v prípade elektromobilov Tesla. Do ceny, o ktorej informuje samotná aplikácia, majú byť totiž zahrnuté „zvýšené náklady spojené s nabíjaním veľkého počtu rôznych áut“. Jednotkovú cenu za kWh však bude možné znížiť predplatným. Tesla pritom uisťuje, že pre majiteľov elektromobilov Tesla sa cena ani jednoduchý proces nabíjania („plug and charge“) nemení.

Tesla vysvetľuje

Spoločnosť Tesla v rámci svojej správy tiež informuje, že vždy bolo jej ambíciou sprístupniť sieť Supercharger pre elektromobily iných výrobcov, aby povzbudila viac vodičov k prechodu na elektrické autá v rámci svojej misie urýchlenia globálneho prechodu na udržateľnú energiu.

A dodáva, že čím viac zákazníkov využíva sieť Supercharger, tým rýchlejšie ju dokáže rozširovať. Tá má pritom aktuálne viac ako 25 000 nabíjacích stojanov s výkonom 150 (staršie V2) a 250 kW (avizovaný je upgrade na 300 kW) v rámci vyše 2 500 lokalít. A nedávno sme sa dozvedeli, že Tesla má v pláne rozšíriť svoju nabíjaciu sieť 3-násobne v priebehu len 2 rokov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Do pol roka pribudne na Slovensku minimálne 241 nových nabíjacích bodov pre e-autá
Tesla prináša inovácie aj v rámci inštalácie nabíjacích staníc a chystá najväčší Supercharger
Stellantis v spolupráci vybuduje európsku verejnú nabíjaciu sieť v 15 000 lokáciách

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár