Obrovská zľava na Tesla „Supercharging“ ako motivácia k nabíjaniu mimo špičky?

5

Zdá sa, že Tesla bude cez víkend testovať novú možnú stratégiu ohľadom nabíjania na svojich nabíjacích staniciach Tesla Supercharger. Zákazníkov chce pritom zrejme motivovať, aby nabíjali mimo špičky. A to minimálne z dvoch možných dôvodov.

Spoločnosť Tesla pomerne nedávno zvýšila ceny nabíjania vo svojej vlastnej sieti ultrarýchlych nabíjacích staníc Supercharger, a to v rámci väčšiny krajín. Na Slovensku išla cena hore z 0,25 € na 0,30 € za 1 kWh. Zdraženie sa dotklo napríklad aj Nemecka (z 0,33 na 0,35 €), Rakúska (z 0,28 na 0,33 €) či Švajčiarska (z 0,30 na 0,40 CHF), informoval portál Emobly.

Cena nabíjania na Superchargeroch by sa však čoskoro mohla líšiť aj v závislosti od času, kedy dochádza k nabíjaniu vozidla. Electrek totiž uvádza, že niekoľko majiteľov elektromobilov Tesla z Kalifornie obdržalo od Tesly správu ohľadom špeciálnej ceny za nabíjanie počas tohto víkendu.

Spoločnosť pritom informuje, že v rámci vybraných nabíjacích staníc Supercharger bude v čase pred 9:00 a po 21:00 účtovať za nabíjanie len 0,09 $/kWh, čo je cca tretinová hodnota bežnej ceny.

O čo môže ísť?

Electrek si pritom myslí, že to môže okrem iného súvisieť aj s vysokými poplatkami za odber elektrickej energie v čase špičky, ktorú musia poskytovateľom platiť aj prevádzkovatelia nabíjacích staníc. Zaujímavé je, že koncern VW Group tento problém v rámci svojej siete Electrify America rieši nasadením batérií Tesla Powerpack.

A Tesla by to mohla riešiť zas po svojom, bez svojich batérií, ktoré by pomáhali s nabíjaním v čase špičky. Jednoducho môže chcieť motivovať zákazníkov, aby nabíjali svoje elektromobily v čase nízkeho dopytu, ak je to možné. A to spomínanou obrovskou „zľavou“.

To by mohlo priniesť želaný efekt najmä v prípade tých zákazníkov, ktorí nemajú možnosť domáceho či firemného nabíjania svojich vozidiel a pravidelne na to využívajú práve Supercharger. Ťažko však povedať, či ide o relevantný počet zákazníkov.

Samozrejme, ďalším cieľom by mohla byť eliminácia preplnených nabíjacích staníc, keďže v čase od 21:00 do 9:00 nasledujúceho dňa zrejme nie je taký dopyt po nabíjaní ako mimo tohto času. Nuž uvidíme, čo z toho napokon vzíde.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prinesie nová batéria Tesly „4680“ aj vyššiu rýchlosť nabíjania?
Tesla chystá nabíjačky pre Európanov, ktorí nemôžu nabíjať doma alebo v práci
Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Keď som na rýchlo počítal, tak som zistil, že ma elektrina z TESLA Superchargera vyjde na 100 km asi Eur 7,50
  (25 kWh/100 km). Za rovnakú cenu dnes kúpim aj naftu na 100 km. Všetci pozor! Cenová politika za kWh na nabíjanie nám v budúcnosti môže „cestovanie BEV osladiť“!

  • Netreba miešať hrušky s jabĺčkami. Väčšina el. energie sa do elektromobilov dostáva cez AC nabíjanie, ktoré je podstatne lacnejšie ako z rýchlonabíjačiek. A v noci v garáži je ten rozdiel ešte markantnejší.
   Rýchlonabíjanie je podstatné hlavne pri dlhších jazdách.
   Takže celková bilancia potom vyznieva úplne ináč, akože „kúpim si naftu za rovnakú cenu“.
   A rozhodne by som sa nebál budúcnosti. Sme iba v začiatkoch elektrifikácie. A napríklad ceny solárnych panelov stále klesajú.
   A keď budeme mať tie elektrárne na strechách, už nebude tú cenu nafty s čím porovnávať…

    • K tomu ti len poviem Elko, že od kedy boli zavedené peniaze, ich hodnota išla len dole a veľmi.
     Alebo druhý argument, od kedy si pamätám=čo je len 30r, tak ceny benzínu a nafty išli hore 7 násobne!
     Elektrina len 0.8 násobne.
     Ďalej ani netreba písať, skus si to prečítať inde a zistíš, že elektrina je jedna z najlacnejších energií, ktorú si vieme vyrobiť kdekoľvek na svete, bez potreby prepravovať ju cez pol planéty.

  • BTW, tu spotrebu tesly si trochu prehnal.. Ale dajme tomu nech to stojí len 6eur/100km.
   Ked nabíjas doma, stojí to len 2,50.
   A ako píšeš, za rovnakú cenu DNES kúpiš aj naftu?
   Takže pripúšťaš, že cena nafty pôjde naďalej hore? Ci počítaš z nejakým zázrakom, že odrazu sa cena ropy zafixuje?
   Alebo natankujes si naftu aj doma zo strechy, alebo zo záhradky, kde máš prameň ropy?

Pridajte komentár