Tesla začala prerábať svoje európske nabíjačky. Mnohé budú prioritne určené pre Model 3

0

Spoločnosť Tesla začala prerábať nabíjacie stojany na svojich európskych staniciach s rýchlym nabíjaním Supercharger. Rozširuje ich totiž o nabíjací konektor typu CCS, aby boli kompatibilné s Modelom 3, ktorý sa chystá do Európy vo februári. Avšak nie na všetkých stojanoch bude možné nabíjať novinku.

To v čo sme dúfali, sa napokon stalo. Tesla vybavila svoju európsku verziu Modelu 3 nabíjacím konektorom typu CCS. Ten sa stáva v rámci Európy v podstate štandardom, a tak značne rozširuje možnosti nabíjania najnovšieho modelu značky Tesla.

Európske nabíjacie stanice Supercharger sú však vybavené iným typom konektoru, ktorý neumožňuje nabíjanie Tesly Model 3, a tak musela Tesla pristúpiť k úprave svojich nabíjačiek. Jednoducho začne na svoje nabíjacie stojany doinštalovávať nabíjací kábel s koncovkou CCS či rozširovať svoje siete o „duálne“ stojany, ako v prípade prvej európskej stanice, ktorá umožní nabíjanie Modelu 3. V prípade nových staníc bude inštalovať (aj?) stojany s oboma typmi káblov.

Prvá „duálna“ stanica vzniká v Holandsku

Majiteľ Tesly Model S Hans Noordsij narazil počas svojej návštevy jednej z holandských staníc Supercharger na technikov, ktorí akurát testovali „duálne“ nabíjacie stojany. A to neďaleko Amsterdamu. Tesla potvrdila, že sa jedná o prvú nabíjaciu stanicu s možnosťou nabíjania Modelu 3 v rámci Európy.

Na všetkých stojanoch Model 3 nebijete

V prípade tejto stanice však neprerába existujúce nabíjacie stojany, ale doplní ju celkovo o 8 nových duálnych stojanov. Stanica tak bude disponovať 20 štandardnými a 8 duálnymi stojanmi. Tzn., že Teslu Model 3 nebude možné nabíjať na každom stojane. Minimálne aspoň spočiatku.

Z tohto dôvodu nájdeme na duálnych stojanoch „nálepku“, ktorá informuje, že stojan je prioritne určený pre Teslu Model 3. Veríme tak, že majitelia Modelu S a Modelu X to budú rešpektovať, pokiaľ budú voľné aj bežné stojany.

Aká bude „upgrade“ stratégia Tesly?

V tejto chvíli zatiaľ nepoznáme stratégiu Tesly ohľadom rozširovania siete Supercharger o konektory typu CCS. Nevieme teda, v akom pomere budú bežné a duálne stojany, resp. či bude časom disponovať každý európsky stojan káblom s koncovkou CCS.

Exkluzivita pre vlajkové modely?

Je možné, že Tesla v súvislosti s vyzdvihnutím svojich vlajkových lodí Model S a Model X, ktoré radí medzi svoje prémiové modely, ponechá časť existujúcich nabíjacích stojanov exkluzívne práve pre ne. Taktiež sme zvedaví, ako budú v tejto súvislosti na tom novo vybudované stanice.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla urýchľuje výstavbu európskych nabíjačiek. Nebráni sa ich sprístupneniu pre iné vozidlá
Tesla prekvapila niektorých európskych držiteľov rezervácií na Model 3
Tesla zrušila bezplatné nabíjanie na Superchargeroch pre všetky svoje modely

Zdroj: Teslarati, titulná fotografia: Hans Noordsij/Twitter 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár