Spaľováky zablokovali nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger. Prečo?

19

Majitelia spaľovacích pickupov úmyselne zablokovali jednu z nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Skandovali pritom nemiestne heslá proti značke Tesla. Čo ich k tomu viedlo?

Nové emisné limity a ciele, ako aj prechod k elektromobilite, s ktorými začínajú pomaly prichádzať rôzne obmedzenia, napríklad vo forme nízkoemisných či bezemisných zón, nie sú mnohým po vôli. A to začínajú dávať najavo aj spôsobmi, ktoré reálne nekomplikujú život len elektromobilistom.

Blokovanie nabíjacích miest

Blokovanie nabíjacích miest, najmä v rámci parkovísk, nie je ničím výnimočným. Na parkovacích miestach vyhradených pre elektromobily a plug-in hybridy môžeme nájsť pomerne často zaparkované aj nenabíjateľné vozidlá so spaľovacím pohonom.

Niekedy je to spôsobené nevedomosťou, inokedy zas úmyselným zaparkovaním z dôvodu nedostatku iných parkovacích miest. Začínajú sa však objavovať aj prípady úmyselného blokovania nabíjacích miest. Takýmto spôsobom sa snažia dať poniektorí najavo svoje výhrady k elektromobilite či dokonca konkrétnej značke.

Úmyselná blokácia a „anti-Tesla“ heslá

A to v tomto vianočnom období pocítil aj jeden z majiteľov elektromobilu značky Tesla, ktorý chcel svoje vozidlo nabiť na nabíjacej stanici Supercharger. Ten uverejnil cez sieť Reddit fotografiu (viď titulka), na ktorej blokujú nabíjacie miesta 3 veľké spaľovacie pickupy .

„Nikdy som nezažil niečo podobné, keď som prišiel nabíjať. Tieto vozidlá zablokovali všetky nabíjačky a skandovali heslo fu.k.ng Tesla,“ napísal k uverejnenej fotografii používateľ Leicina. Celý incident sa odohral v Severnej Karolíne (USA) pri obchodnom dome, pričom jeho zamestnanec následne previnilcov z parkoviska vykázal.

„Prius repelent“

V USA sa taktiež rozmáha tzv. „rolling coal“. Týmto výrazom sa označuje úprava dieselových vozidiel, ktorej cieľom je dosiahnuť čo najvýraznejšie vypúšťanie výfukových plynov. Majitelia takýchto vozidiel to robia pre zábavu, ale aj ako protest proti ekologickým vozidlám.

Bežnou praktikou je pritom „efektné“ vypúšťanie splodín napríklad v blízkosti vozidiel ako Toyota Prius. Z tohto dôvodu sa táto „činnosť“ označuje aj ako „Prius repelent“.

Nuž, človek vo svojej podstate nemá rád zmeny, pri ktorých pociťuje ohrozenie. V mnohých zjavne podobné pocity vyvoláva aj predstava prechodu od zaužívaných typov pohonu k tým ekologickým. Veríme však, že aj v tomto smere prebehne spomínaná tranformácia bez výraznejších komplikácií. Veď sa tak nestane zo dňa na deň, a tak by malo mať ľudstvo dostatok času na pochopenie prínosu postupného prechodu k elektromobilite.

Zdroj: QZ, titulná fotografia: Leicina/Reddit  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla začala prerábať svoje európske nabíjačky. Mnohé budú prioritne určené pre Model 3
Porsche a BMW spustili nabíjaciu stanicu, ktorá zabezpečí 100 km dojazd za 3 min
Automobilky budú musieť predávať v EÚ viac e-áut, aby splnili nové emisné ciele

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

19 komentárov

  • To je co za hlupy status? Praveze masivny nastup elektromobilov je dokazom, ze ludstvo nadej ma… To ze to par ludi nezvlada pochopit je nepodstatne

  • to su len jeb li americania, ktory musia vyhynut, ja mam 20rocny Jeep 2,5 D ktory nedam vzivote prec a mam aj bmw ktore zamenim za elektro hned ako to bude dostupne pre strednu vrstvu…. milujem V 8 ale ete viac milujem nasu , hlava nepusti

 1. To su riadny kovboji Títo opiciaci ešte žiaľ nepochopili, že nám a veľkej časti prírody hrozí vyhynutie – možno otázka 100 rokov a naši potomkovia uvidia drastické zmeny. Ale vydiet ze na videu sú „uvedomelý“ mladíci s „bystrym“ chápaním, nech sa pridajú k svojmu prezidentovi a vláde, a môžu vykrikovať že žiadne znečistenie a otepľovanie Zeme predsa nie je. Ho-ho-ho.

 2. Inteligencia tiez asi nepochopila že elektrinu treba vyrobiť, ta len tak z neba nespadne. Hlavne na Slovensku sa kvôli tomu páli vzácne drevo a ničia lesy, končí to v spalovniach! Ovedomil si niekto z Vás z akých ťažkých kovov su vyrobené batérie a ako ťažko sa rozkladajú v prírode. Kvôli ťažkým kovom sa budujú obrovské bane v Južnej Amerike. Zamyslite da nad tým keď si chcete kúpiť Eko autíčko.

  • ano presne, vratme sa o krok spat idealne do jaskyn,nepotrebujeme predsa elektriku…mily mudrlant,ci uz budu elektro auta alebo nie,elektriku spotrebuva aj tvoj televizor,pracka a dalsie veci…tymto nezastavis vyrub stromov a ja radsej budem ked aa spaliny budu produkovat v elektrárňach mimo obydli ludi nez aby moje deti dychali tie karcinogeny z vasich dieselovych volkswagenov…ekologiu sveta si e nezachranis ale smog z miest moze zmiznut..ty si kludne napoj hadicu na vyfuk a inhaluj kolko chces,zachranis stromy…

  • junacik, baterie sa nerozkladaju v prirode, jedine ze by si ich tam ty a tebe podobni priniesli a „zabudli“… daju sa recyklovat, s radostou ich od teba vykupia a este ti za ne aj zaplatia… takze ak budes nabuduce menit bateriu v tvojom rakovinomete, predpokladam ze 1,9 tdi, tak ju odovzdaj v zbere druhotnych surovin a nenos ju do prirody… nebudes to sem potom musiet vypisovat

  • btw uz ste videli vyrabat elektrinu zo stromov? zivych zdravych stromov ktore zotnu? tak ja urcite nie…uz na prvom stupni ucia z coho sa vyraba elektrina, najblizsie k stromom ma uhlie, teda strom ktory sa premenil na uhlie nedostatkom kysliku a uhynul pred 4 milionmi rokov…

 3. O pár desiatok rokov sa bude ľudstvo na nás smiať ako sme vymenili neekologické
  autá za ešte neekologickejšie.A ešte sme to aj dobrovoľne zaplatili.Nech žijú uhľomobily.

  • Nevím, jak na toto slušně reagovat. Asi nijak.
   Pokud by se chtělo, mohla by tato nehomologovaným zařízením vybavená vozidla úřady vyzvat na kontrolu STK a kdyby se chtělo, tak by to už asi nikdy neudělal. I parkoviště by se dalo ošetřit, kdyby se chtělo. V zahraničí, když někdo parkuje neoprávněně na parkovišti pro invalidy neexistje žádná výmluva ani vyjímka. Muselo by se chtít! http://www.elektromobily-os.cz
   Mnoho úspěšných elektrických km v příštím roce přejí kolegové z Čech.

 4. Ano,elektrika ťahá naše chladničky a televízory. Ale má pravdu,že elektrika z neba sama nespadne. Musí sa vyrobiť,a to na úkor prírody. Elektromobily nie sú jediné riešenie. Ty si uvedom,že áut na svete sú miliardy a nie tisíce. A každe potrebuje tankovať. Riešením je nielen elektrika ale hlavne,autá na vodík. Ale lobby je lobby a prachy sú prachy. Elektrika je drahšia ako vodík. Vedci preferujú vo svete hlavne vodík. Kto by nechcel jazdiť za pár centov a ešte aj ekologicky. Ale rozhodovanie je na koncernoch,politikoch a horných 10 000,ktorým patrí už teraz polovica sveta. A tý chcú len zisky. To je smutné. A preto súhlasím,že najväčší vírus na zemi je ľudstvo samé.

Pridajte komentár