Bezplatné nabíjanie na Tesla Superchageroch je minulosťou. Čo je za tým?

0

Obrovská konkurenčná výhoda spoločnosti Tesly, sieť rýchlonabíjacích staníc Supercharger, nie je od dnešného dňa zdarma už pre žiadnych nových zákazníkov. Tí však môžu získať aspoň bezplatné kredity. Čo je za tým?

Tesla má aktuálne po celom svete 1 342 nabíjacích staníc Supercharger s celkovo 11 013 nabíjacími bodmi. Tie pritom dosahujú výkon až 145 kW, pričom elektromobily Tesla podporujú nabíjanie výkonom 120 kW. Túto obrovskú konkurenčnú výhodu podporoval aj fakt, že nabíjanie bolo pre majiteľov elektromobilov zdarma, resp. bolo už zahrnuté v cene vozidla.

To sa však začalo meniť minulý rok. Na elektromobily zakúpené po 15. januári 2017 sa už nevzťahoval doživotný bezplatný prístup k nabíjačkám Supercharger. Majitelia však dostali ročný „kredit“ vo výške 400 kWh na nabíjanie zdarma. Pripomíname, že v minulosti bolo doživotné bezplatné nabíjanie dostupné ako príplatková možnosť za 2 000 $.

Doživotné bezplatné nabíjanie však bolo potom možné získať v rámci tzv. Referral programu. Stačilo, že ste si Model S, X alebo 3 Performance objednali cez referenčný kód iného majiteľa vozidla Tesla. To však už od dnes neplatí. Namiesto toho získa čerstvý majiteľ vďaka referenčnému kódu kredit na nabíjanie v sume 100 $. Čo teda vedie Teslu k týmto krokom?

Dôvody spoplatnenia nabíjania

Tesla už dlhšie hovorí, že akákoľvek forma spoplatnenia siete Supercharger je zameraná na získanie väčšieho „budgetu“ na výstavbu nových nabíjačiek. A tie treba práve v tomto období budovať ešte väčší tempom a vo väčšom množstve ako doteraz, nakoľko sa na cesty dostáva množstvo nových Modelov 3.

„Odblokovanie“ nabíjacích miest

Spoplatnením sa taktiež Tesla snaží zabrániť nabíjaniu tými majiteľmi, ktorí bývajú v blízkosti staníc, pričom ich využívali len preto, lebo to bolo zdarma. Tým samozrejme blokovali nabíjacie miesta tým, ktorí potrebovali svoje vozidlá nabíjať pri diaľkových trasách.

Vysoké náklady na energiu

Tesla nedávno oznámila, že prostredníctvom nabíjačiek Supercharger dodala do svojich elektromobilov neuveriteľných 400 GWh energie. A táto energia nie je rozhodne zadarmo. Na základe cien nabíjania na Superchargeroch, ktorého cena by mala kopírovať ceny energie v danom regióne, to Teslu mohlo stáť 50 až 100 miliónov $.

Tlak na dosiahnutie zisku

Keď zoberieme do úvahy obrovské náklady na budovanie nabíjacích staníc, ku ktorým sa pridávajú aj náklady za odber energie, sú kroky Tesly úplne logické. A to najmä v kontexte tlaku investorov a médií na Teslu v súvislosti s dosahovaním prvých ziskov. A práve aj „samofinancovanie“ nabíjania či výstavby nabíjačiek ich používateľmi, by mohlo odbremeniť finančný rozpočet spoločnosti na ceste k ziskovým kvartálom.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa nebráni sprístupneniu svojich nabíjačiek Supercharger pre iné značky
Neuveriteľné! Tesla vybuduje v priemere 1 nabíjaciu stanicu Supercharger denne
Nový Tesla Supercharger bude podľa Elona Muska odolný voči “zombi apokalypse”

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár