Elon Musk chce prebrať Teslu do súkromného vlastníctva, a to za 71 miliárd $

0

Elon Musk šokuje svet. Teslu chce stiahnuť z akciového trhu a prebrať do súkromného vlastníctva. Hovorí, že financovanie tohto kroku už má zabezpečené. Jeho podiel v spoločnosti by sa však meniť nemal. Hlavným dôvodom tejto zásadnej zmeny má byť zefektívnenie chodu spoločnosti a sústredenie sa na dosahovanie dlhodobých cieľov.

Všetko začalo tweetom Elona Muska: „Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené.“ To by pri počte uvoľnených akcií, takmer 170 miliónov, znamenalo, že Elon by musel mať zabezpečených 71 miliárd dolárov. Podľa jeho slov to ale stojí za to.

Prečo súkromná spoločnosť?

Elon Musk o svojom zámere už e-mailom informoval zamestnancov spoločnosti Tesla, ktorí sú prevažne taktiež akcionármi. V ňom uvádza, že dôvodom, prečo chce spoločnosť pretransformovať na súkromnú, je vytvorenie štruktúry a prostredia, ktoré zabezpečí jej najoptimálnejšie fungovanie. Podobne, ako je to mu v jeho spoločnosti SpaceX.

Zameranie sa na dlhodobé ciele

Ako verejne obchodovateľná spoločnosť totiž čelí Tesla výkyvom hodnoty akcií, čo môže rozptyľovať zamestnancov Tesly, ktorí sú vlastníkmi akcií. Tesla je každý štvrťrok, pri zverejňovaní hospodárskych výsledkov, pod obrovským tlakom, ktorý nútia vedenie, aby robilo rozhodnutia, ktoré sú dobré pre dosahovanie štvrťročných cieľov. Tie však môžu ohroziť hlavnú misiu spoločnosti a jej dlhodobé ciele.

Eliminácia úmyselného poškodzovania Tesly

Elon Musk taktiež spomína, že ako verejná spoločnosť sa stáva Tesla terčom útokov a klamstiev, ktoré prinášajú prospech tretím stranám. Naráža tým najmä na tzv. „shorterov“, ktorí stavili na pokles akcií Tesly a ktorí dosahujú pri ich prepade zisk.

Aké možnosti by mali súčasní držitelia akcii?

Elon Musk taktiež informuje, že pri prechode Tesly na súkromnú spoločnosť by mali akcionári dve možnosti. Buď by mohli svoje akcie predať za 420 $, čo je o 20 % viac, ako ich aktuálna hodnota, alebo by si akcie ponechali a stali by sa súkromnými akcionármi. Elon dúfa, že všetci akcionári sa stanú súkromnými držiteľmi akcií.

Externí súkromní akcionári, ako aj držitelia akcií z radu zamestnancov, by mohli obchodovať so svojimi akciami cca každých 6 mesiacov, ako je tomu v Muskovej súkromnej spoločnosti SpaceX. Musk hovorí, že chce každopádne zabezpečiť prosperitu akcionárov pri akomkoľvek scenári.

Šok na akciovom trhu

Po zverejnení Muskovej správy stúpli akcie Tesly o 5 %. Potom sa takmer na 2 hodiny zastavilo obchodovanie s týmito akciami. Po jeho opätovnom spustení zaznamenali akcie zvýšenie hodnoty o 11 %.

Transformáciu musia odobriť akcionári

Elon Musk zdôrazňuje, že konečné rozhodnutie v tejto súvislosti zatiaľ nepadlo. O všetkom rozhodnú akcionári spoločnosti Tesla. Elon dodáva, že v prípade stabilizácie spoločnosti a dospenia do štádia jej predvídateľného  rastu, by sa mohla Tesla po prípadnej transformácii opäť vrátiť na akciový trh.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model S 2. generácie by mohla vyzerať úžasne | GALÉRIA
Elon Musk hovorí, že Tesla pracuje na mini-elektromobile
Zamestnanec spoločnosti Tesla sabotoval výrobu! Kto si ho najal?

Zdroj: Insideevs, titulná fotografia: Tesla Owners Club Belgium/Flickr

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár