Nemecký politik oslovil Teslu, aby kúpila výrobcu e-dodávok StreetScooter

1

Všetko nasvedčuje tomu, že elektrické dodávky majú minimálne v rámci doručovania „na poslednú míľu“ pred sebou veľkú budúcnosť. Tento typ vozidla je pritom zahrnutý aj v „Tesla Master Plan“. Aktuálne sa však zdá, že nie je prioritou. Urýchlenie príchodu dodávky Tesla na trh by ale mohla priniesť spolupráca s inými spoločnosťami (náznaky tu už sú) či dokonca odkúpenie výrobcu e-dodávok, ako navrhuje jeden nemecký politik.

Internetový gigant Amazon minulý rok oznámil, že si od e-mobility startupu Rivian, v ktorom má podiel, objednal 100 000 elektrických dodávok. V januári sa zas objavila správa, že spoločnosť UPS uzatvorila objednávku na 10 000 e-dodávok od ďalšieho startupu Arrival.

A nedávno sa objavila informácia, že americké automobilky GM a Ford chystajú elektrické dodávky s tým, že sa v tomto segmente nechcú nechať predbehnúť spoločnosťou Tesla. Ford medzičasom predstavil plne elektrickú verziu svojho „ikonického“ modelu Transit, ktorý je napredávanejšou skriňovou dodávkou na svete.

Niet pritom divu, že tento segment sa uberá cestou elektrifikácie, pretože výrobné náklady na elektrické vozidlá klesajú, pričom ich servisné a prevádzkové náklady sú podstatne nižšie ako v prípade spaľovacích ekvivalentov, čo ukazujú mnohé štúdie či reálne skúšobné projekty.

Slovenská spoločnosť Voltia pritom nedávno oznámila, že jej elektrické dodávky, ktoré vychádzajú z modelu Nissan e-NV200, sú teraz na lízing lacnejšie ako porovnateľné naftové dodávky.

Tesla má dodávku v pláne

S myšlienkou produkcie elektrickej dodávky sa už niekoľko rokov pohráva aj spoločnosť Tesla. Veď vozidlo tohto typu sa spomína aj v tzv. „Master Plane II“ od Elona Muska, ktorý bol zverejnený ešte v roku 2016.

Elektrickú dodávku pritom Elon Musk spomínal už vo svojom „Master Plan II“ z roku 2016. Potom sa dlho v tejto veci verejne nič nedialo, až kým niekdajší šéf Mercedes-Benz Dieter Zetsche minulý rok potvrdil, že s Teslou diskutujú ohľadom možnej spolupráce na elektrickej dodávke.

Elon Musk následne v júli uviedol „Bolo by rozumné predpokladať, že by sme urobili nejaké kompaktné vozidlo a pravdepodobne nejaké vozidlo s vyššou kapacitou.“ A vydavateľovi Automotive News, Jasonovi Steinovi, o niečo neskôr naznačil, že by mohli spraviť minivan, ak bude vyzerať dobre.

Kúpa StreetScooter

Zdá sa teda, že Tesla má elektrickú dodávku stále na pláne. Avšak nič nenasvedčuje tomu, že tá by mohla byť v pokročilejšej fáze vývoja. Jednou z možností, ako by Tesla mohla urýchliť príchod e-dodávky na trh, je teoreticky spolupráca s inými spoločnosťami či dokonca odkúpenie výrobcu takýchto vozidiel.

A práve to podľa informácií nemeckého portálu Spiegel navrhol Tesle člen nemeckého parlamentu Oliver Krischer, upozorňuje Electrek. Krischer napísal v tejto veci priamo šéfovi Tesly, Elonovi Muskovi, pričom ho požiadal, aby jeho spoločnosť kúpila výrobcu elektrických dodávok StreetScooter, ktorý má sídlo v nemeckom Aachene.

Nemecký politik sa tým snaží zabezpečiť pokračovanie výroby, ktoré je nateraz ohrozené, keďže „nemecká pošta“ Deutsche Post DHL Group, ktorá tento podnik získala v roku 2014, oznámila, že sa chystá výrobu zastaviť, pričom hľadá kupcu. Spoločnosť StreetScooter doteraz vyrobila okolo 15 000 vozidiel, pričom by mala mať produkčné kapacity na výrobu až 20 000 vozidiel ročne.

Stanovisko Tesly v tejto veci zatiaľ známe nie je. Kto vie, ak StreetScooter disponuje talentovanými ľuďmi, potrebnými technológiami či efektívnymi produkčnými kapacitami, nemuselo by ísť o úplne zúfalý pokus Olivera Krischera, aj keď je to zrejme málo pravdepodobné.

Otázkou pritom je, prečo StreetScooter končí s výrobou, keď tento druh vozidiel má zrejme obrovský potenciál. Šéf Deutsche Post DHL Group vo februári podľa Electrive povedal, že ďalšie škálovanie bez správneho partnera nezodpovedá ich dlhodobému strategickému cieľu. A dodal, že v budúcnosti sa chcú sústrediť už len na prevádzkovanie svojej flotily.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Porsche odhalilo doteraz utajovaný koncept elektrickej „super-dodávky“
Česi vylepšujú „lacné“ čínske elektromobily. Predávajú ich pod značkou elBlesk
Internetový gigant Amazon predstavil „vlastnú“ elektrickú dodávku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Zastavenie výroby e-dodávok StreetScoooter mi pripadá ako veľká škoda. Dúfam, že sa nájde investor.
    Či už to bude Tesla alebo niekto iný…

Pridajte komentár