Tesla si dala patentovať inovatívny elektromagnetický stierač

2

Nedávna patentová prihláška spoločnosti Tesla nám poodhalila tajomstvo inovatívneho elektromagnetického stierača. Nevídané riešenie stierania predného skla je pravdepodobne šité na mieru pre chystaný model Roadster 2. Okrem futuristického vzhľadu prinesie novinka aj lepšie aerodynamické vlastnosti a vyššiu životnosť.

Dnešné riešenia využívajú na pohyb stieračov po čelnom skle elektromotorčeky s množstvom ozubených prevodov, ktoré zabezpečujú vodičovi čistý výhľad aj pri zhoršených poveternostných podmienkach. Takýto system však obsahuje niekoľko mechanických častí, ktoré sú náchylné na poškodenie. V regiónoch s častými zrážkami to môže rýchlo vyústiť k neefektívnemu stieraniu a zhoršenej viditeľnosti.

Lineárny pohon ako u rýchlovlakov

Nový dizajn elektromagnetického stierača Tesla využíva lineárny pohon v súčinnosti s vodiacimi koľajničkami a pohybujúcim sa elektromagnetickým blokom. Modulárny dizajn celého zariadenia umožňuje jednoduchú inštaláciu. Rameno stierača pripevnené k pohyblivej časti s lineárnym motorom je energeticky efektívnejšie a vďaka sľubovanému silnejšiemu prítlaku predné sklo čistejšie.

patentovej prihlášky sa dá ďalej zistiť nasledovné: „Vodiace koľajnice sú zložené z množstva permanentných magnetov, ktoré sú umiestnené horizontálne popri zakrivenom prednom skle. Pohybujúci sa elektromagnetický blok bude fungovať podobne ako vlaky MAGLEV. Minimálne mechanické spojenie medzi permanentnými magnetmi a elektromagnetickým blokom eliminuje trenie a systém tak bude trvácnejší.“ 

tesla stierac

Zdroj: patentscope.wipo.int cez teslarati.com

Stierač sa vie skryť

Zaujímavou „vychytávkou“ je aj možnosť skryť stierač pod kapotu, v prípade že sa nepoužíva. Okrem prínosu z hľadiska dizajnu to vylepšuje aj celkovú aerodynamiku vozidla. A to sa podľa Tesly prejaví najmä pri vyšších rýchlostiach.

Prvýkrát zrejme v Roadsteri 2

Tesla ešte neuviedla, kedy aplikuje nový systém v rámci svojich elektromobilov. Môžeme však predpokladať, že nového elektromagnetického stierača sa dočkáme poprvýkrát v modeli Tesla Roadster 2. Veď pri tak futuristicky vyzerajúcom aute by mohli bežné stierače pripomínať nevydarený retro doplnok.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Plug-in hybrid s najväčším e-dojazdom na svete dostal cenovku
BMW chystá množstvo elektromobilov. Aké modely a kedy?
Mercedes pracuje na väčšom konkurentovi Tesly Model S či Porsche Taycan

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

  1. Dobrý deň, viete mi, prosím, pomôcť pri kúpe Tesla 3? Chcel by som na splátky, s odpočtom DPH a ak to bude možné aj so štátnou dotáciou. Páči sa mi najdrahšia varianta v čiernej farbe, asi bez zimných pneumatík, tie sa mi zdajú byť trochu drahé, ale možno že iba presne neviem identifikovať čo za tých 4k dostanem. Na firmu ktorá je platcom DPH. Tel
    : 0904126260 Peter Muszka, Kráľovský Chlmec.

Pridajte komentár