Tesla napriek zákazu spustila výrobu vo svojej americkej továrni, uvádza Musk

3

Problémy okolo reštartu výroby v hlavnej továrni spoločnosti Tesla naberajú na intenzite. Krátko potom, čo Tesla v tejto veci zažalovala tamojší okres, Elon Musk oznámil, že napriek zákazu bola produkcia obnovená. A dodal, že ak má byť niekto zatknutý, má to byť on.

Štát Kalifornia vo štvrtok zmiernil niektoré obmedzenia týkajúce sa koronavírusu. Vďaka tomu môžu výrobné spoločnosti reštartovať svoju činnosť, ak vykonajú potrebné bezpečnostné opatrenia. Okres Alameda County (Kalifornia) však v piatok oznámil, že ich pravidlá súvisiace s „korona-opatreniami“ sú nad štátnym usmernením, keďže sú reštriktívnejšie.

Podľa nich teda Tesla nemôže reštartovať výrobu vo svojom fremontskom závode, kde sa produkujú všetky jej elektromobily pre globálny trh, s výnimkou Číny, ktorá má vlastnú továreň. A to vyústilo do Muskových rozhorčených vyjadrení a žaloby spoločnosti Tesla voči okresu Alameda.

A nie dlho na to Musk prostredníctvom siete Twitter napísal nasledovné: „Tesla dnes reštartovala produkciu v rozpore s pravidlami Alameda County. Budem pri výrobnej linke so všetkými ostatnými. Ak bude niekto zatknutý, žiadam, aby som to bol len ja.“

Viaceré miestne médiá, napr. CBS SF, pritom potvrdili, že na zamestnaneckom parkovisku fremontskej továrne sa nachádza porovnateľné množstvo áut ako počas bežnej pracovnej zmeny.

Nuž, Elon Musk si týmto na seba zrejme naložil naozaj veľa. Vieme si predstaviť, že kvantum ľudí, ktorí nepoznajú misu Tesly a „vzťah“ Muska k peniazom, ho budú považovať za bezcitného miliardára, ktorý kvôli svojim ziskom obetuje zdravie ľudí.

Musk cíti zrejme krivdu

Nechceme sa nikoho zastávať, treba sa však na to pozrieť aj z hľadiska Tesly a jej šéfa. Ako sme už uviedli, štát Kalifornia povolil otvorenie výrobných závodov, pričom americké výrobné závody rôznych automobiliek už spúšťajú produkciu alebo tak urobia najneskôr do 18. mája.

Továreň Tesly by však mala byť podľa nariadenia 1,6 miliónového okresu Alemeda County zatvorená minimálne do 31. mája. A to aj napriek tomu, že štát Kalifornia dal výrobným podnikom zelenú 8. mája. Podľa štatistík Worldometer sa pritom zdá, že tento región má vzhľadom na počet obyvateľov priemerný počet prípadov COVID-19, ako aj úmrtí, a to v porovnaní s ostatnými 57 kalifornskými okresmi.

Tesla už má skúsenosti

Navyše, Tesla má s opätovným otváraním továrne po zrušení obmedzení vyplývajúcich z pandémie nového koronavírusu potrebné skúsenosti, keďže tak urobila vo februári v rámci svojej čínskej továrne. Portál Cleantechnica v tejto súvislosti uvádza, že „Tesla Giga Šanghaj“ bola prvou americkou továrňou, ktorá obnovila svoju činnosť po koronavíruse. Dodáva, že Tesla bola v Číne za svoje bezpečnostné opatrenia dokonca ocenená a označená za vzor.

Tesla pritom na základe týchto skúsenosti vypracovala bezpečnostný dokument špeciálne pre závod vo Fremonte, vrátane 38-stranovej príručky s názvom „Návrat do práce„, v ktorej popisuje, ako sa chystá obnoviť výrobu.

Tesla má tiež v súvislosti s obnovením produkcie vo Fremonte podporu viacerých kalifornských vysokopostavených úradníkov (napr. Adriana Finea, primátora mesta Palo Alto či Lily Mei, primátorky mesta Fremont), ako aj ministra financií USA, Stevena Mnuchina.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa vymaní z „korona-krízy“ rýchlejšie ako iné automobilky, hovorí expert
Tesla má megalomanské plány v oblasti výroby batérií, zrejme aj pre iných
Tesla naplnila výrobný plán solárnej strechy. Svitá na lepšie časy?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Nuž začína to poriadne iskriť.. Dúfajme len, že to nie je snaha olejových šejkov a ostatných automobiliek o zdiskreditovanie Muska. Mnohí totiž vedia, že jemu o prachy nejde, ale ešte „mnohejší“ to nevedia. Na čom sa zdá, že sa dá dobre profitovať. Mimochodom, je veľmi ľahko predstavitelne, že taký malý región (aj to len zopár hláv) sa dalo podplatiť, aby sa snažili podkopnúť a unaviť Elona. Verím, že sa nedá zahnať do kúta a čoskoro pochopí situáciu a ušetrí svoju energiu. Tým ale nechcem povedať, že by sa mal stiahnuť. Len možno vysvetliť bez emócií, že má právo na znovuotvorenie fabriky, aj že jej zavretie bola viac menej jeho dobrá práca (a vôľa). Dokumenty navyše preukazujú, že je právne v poriadku otvoriť fabriku už dnes a nie je to ani v „rozpore“ s rozhodnutím County. Skôr v rozpore s pár politikmi. Tak sledujeme ďalej.. A držíme ti palce Elon!

Pridajte komentár