Tesla počas svojej pomerne krátkej existencie akvizovala viacero spoločností či startupov. A viacero vecí nasvedčuje tomu, že ďalšou „pohltenou“ spoločnosťou by mohla byť Springpower International. Jej technológie sa pritom s najväčšou pravdepodobnosťou používajú aj pri výrobe nových batérií „Tesla 4680“, pričom by mali znižovať výrobné náklady a neželanú ekologickú stopu.
Portál TechCrunch na základe verejných záznamov zistil, že dva týždne pred „Tesla Battery Day“, kde Elon Musk a jeho tím predstavili novú, podľa mnohých revolučnú štrukturálnu batériu s novými batériovými článkami 4680, Tesla kúpila viacero batériových patentov od kanadskej spoločnosti Springpower International. A to len za 3 $.
Patenty sa pritom týkajú aj technológie, ktorú Tesla prezentovala na svojom Battery Day. Ide o technológiu výroby katódy, ktorá značne zefektívňuje a zlacňuje produkčný proces, pričom ďalší veľký benefit má environmentálny charakter.
Pri výrobe tony katódového materiálu sa má spotrebovať až 15 000 l vody, ktorá sa v rámci tohto procesu kontaminuje amoniakom, kovovými časticami, ale aj toxickými chemikáliami. Technológia od Springpower International však dokáže v rámci tohto procesu vodu recirkulovať. Nevzniká tak žiadna odpadová voda, ktorú je potrebné nákladným spôsobom čistiť.
Tým sa majú podľa Tesly znížiť prevádzkové náklady až o 75 %. A navyše, táto metóda sa dá použiť aj v inej oblasti, ktorá sa týka kovového prášku získaného recykláciou batérií.
Viaceré náznaky akvizície
No a nielen cena získaných patentov naznačuje, že Tesla akvizovala kanadskú firmu Springpower International, ktorej korene siahajú do Číny. Podľa TechCrunch bola spoločnosť Springpower založená v roku 2010 čínskou batériovou spoločnosťou Highpower International, a to ako výskumná jednotka pre jej dcérsku spoločnosť Springpower zo Shenzenu. Matka Highpower však z tejto firmy zakrátko vystúpila, pretože považovala jej technológie za príliš vzdialené od komercializácie.
Akvizícii môže nasvedčovať napríklad to, že spoločnosť Springpower International týždeň pred Tesla Battery Day v podstate zrušila svoj web, pričom ponechala len jednoduchú stránku s e-mailovým kontaktom. K niečomu podobnému pritom došlo aj v rámci akvizície spoločnosti Hibar Systems.
Odvtedy niekoľko vedcov pracujúcich pre Springpower aktualizovalo svoje kariérne profily s tým, že teraz sú zamestnancami Tesly. Sieť LinkedIn tiež odhaľuje množstvo nových prepojení generálneho riaditeľa Springpower so zamestnancami spoločnosti Tesla, vrátane viceprezidenta inžinieringu, Drewa Baglina.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf Tesly sa vyjadril na tému odkúpenia iných automobiliek
Tesla doteraz kúpila 5 spoločností, a to celkovo za vyše 3 miliardy $
Tesla po dlhšej dobe hovorila o svojich nových batériách „4680“
2 komentáre
Pekný krok vpred. Aj keď sa to navonok javí iba ako malý krôčik.
Ale každý celok sa skladá z detailov. A čím sú tie detaily dokonalejšie, tým je dokonalejšie celé dielo…
Batérie, batérie, batérie! … Šedá eminencia, ktorá rozhoduje o pokroku, ekonomike, a tým aj o úspešnosti a dostupnosti BEV pre široké masy!