Tesla doteraz kúpila 5 spoločností, a to celkovo za vyše 3 miliardy $

0

Včera sme informovali, že Tesla potvrdila odkúpenie spoločnosti Maxwell. Ide pritom už o piatu firmu, ktorá skončila pod krídlami Elona Muska. A všetkých 5 si teraz v skratke predstavíme.

Riviera Tool

V roku 2015 odkúpila Tesla za nezverejnených podmienok spoločnosť Riviera Tool (rok založenia: 1967), ktorá pôsobila na trhu ako dodávateľ pre automobilový priemysel. Špecializovala sa na výrobu lisovacích systémov pre výrobu automobilových karosérií, dverí či nárazníkov. V čase akvizície mala spoločnosť 100 zamestnancov, pričom bola neskôr premenovaná na „Tesla Tool and Die“.

SolarCity

Kalifornskú spoločnosť SolarCity založili v roku 2006 na základe odporúčania a s pomocou Elona Muska jeho bratranci Peter a Lyndon Reveovci. Tá sa zaoberala výrobou a inštaláciou solárnych panelov. Po akvizícii spoločnosťou Tesla v roku 2016 má aktuálne na starosti aj produkty pre skladovanie energie a solárne strechy.

Spoločne s Panasonicom prevádzkuje továreň Tesla Gigafactory 2 v Buffale. Tesla ponúkla za 1 akciu spoločnosti SolarCity 0,11 svojej akcie, čo znamenalo akvizíciu v celkovej hodnote 2,6 miliardy $.

Grohmann Engineering

Nemecká spoločnosť Grohmann Engineering (rok založenia: 1963) sa stala súčasťou Tesly v roku 2016, a to za 135 mil. $. Tá bola špecialistom na výrobu zariadení priemyselnej automatizácie. Aktuálne je súčasťou divízie Tesla Advanced Automation, ktorá navrhuje, vyvíja a vyrába automatizované roboty a zariadenia pre továrne Tesla Factory a Gigafactory.

Perbix

V roku 2017 získala Tesla spoločnosť Perbix, pričom nezverejnila podmienky akvizície. Spoločnosť vznikla v roku 1976 v Minnesote a špecializovala sa na automatizáciu výroby. Konkrétne na návrh a stavbu automatizovaných výrobných zariadení. Rovnako ako Grohmann Engineering je súčasťou stratégie „stroje vyrábajúce stroje“.

Maxwell

Tesla len včera potvrdila, že sa chystá prebrať za 235 mil. $ kalifornskú spoločnosť Maxwell (rok založenia: 1965). Tá sa špecializuje na energetické produkty. Spoločnosť Maxwell uvádza, že je globálnym lídrom vo vývoji a výrobe inovatívnych nákladovo efektívnych riešení a produktov pre dodávky energie. Vyvinula a patentovala technológiu tzv. suchých elektród, ktorú používala pri výrobe svojich vlastných superkondenzátorov, a to v snahe priniesť prelomovú technológiu pre výrobu batérií.

O pravdepodobných dôvodoch odkúpenia sa dočítate v našom článku „Tesla získala technológiu, ktorá môže predĺžiť dojazd jej áut až 2-násobne„.

Zdroj titulnej fotografie: EPA-EFE / Roman Pilipey

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fiat Chrysler kúpi od Tesly „emisné kredity“ za 1 800 miliónov €
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Aké platy majú bežní zamestnanci „obletovanej“ Tesly?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár