Mohla by Muskova aerokozmická firma SpaceX kúpiť spoločnosť Tesla?

1

V poslednej dobe sa vynára čoraz viac prepojení spoločností Tesla a SpaceX. Preto sa viacerí pýtajú, či by mohla aerokozmická firma SpaceX, ktorá je v súkromnom vlastníctve Elona Muska, kúpiť spoločnosť Tesla.

Mohlo by sa zdať, že podnikanie v aerokozmickom priemysle a v oblasti udržateľnej dopravy a energetiky spolu vôbec nesúvisí. Avšak ak šéfuje spoločnostiam s takýmto zameraním rovnaká osoba, je to už o niečom inom. Elon Musk je výnimočný aj tým, že je šéfuje dvom multimiliardovým spoločnostiam, ktorých aktivity začína čoraz viac prepájať.

A to nie je v podaní Elona Muska všetko. Taktiež vlastní spoločnosti The Boring Company a Neuralink, ktoré začínajú dosahovať prvé úspechy. Napríklad The Boring Company už stihla získať dve miliardové zákazky na výstavbu podzemného dopravného systému Urban Loop. Pre úplnosť dodávame, že Elon Musk je aj najväčším akcionárom Tesly.

the boring company chicago express loop

Projekt Urban Loop pre Chicago. Zdroj: TBC

Zdieľanie technológií medzi Muskovými spoločnosťami

Je už dlhšie známe, že elektromobily Tesla Model S a Model X s tzv. „Ludicrous Mode“ využívajú súčiastku vyrobenú z materiálu Inconel. Ten sa používa v motoroch rakiet od SpaceX. No a „vesmírne“ technológie od SpaceX dostane aj pripravovaná Tesla Roadster 2. A to konkrétne 10 pomocných raketových motorov.

falcon heavy tesla roadster video

Zdroj: SpaceX

Na „oplátku“ SpaceX využil popularitu Tesly na propagáciu testovacej misie svojej najväčšej rakety Falcon Heavy. Pri tejto príležitosti vypustil do vesmíru jeden z prvých vyrobených elektromobilov značky, Roadster 1. generácie.

Zapája sa aj The Boring Company

Technológie Tesly zas bude využívať The Boring Company. Konkrétne pohonnú platformu elektromobilu Tesla Model X, ktorá bude poháňať špeciálne mikrobusy v rámci podzemného dopravného systému Urban Loop. Elektrické motory Tesly Model 3 budú použité v zariadeniach vyvážajúcich odpad pri hĺbení podzemných tunelov.

loop electric skate

Zdroj: TBC

Technológie The Boring Company zas majú byť použité pri osídľovaní Marsu, ktorý sa Musk chystá kolonizovať prostredníctvom spoločnosti SpaceX.

SpaceX vraj najväčším adeptom na kúpu Tesly

Alexandra Scaggs z Financial Times pri hľadaní potencionálneho kupcu Tesly píše, že najväčším adeptom na kúpu Tesly je zrejme spoločnosť SpaceX. Tým pádom by sa stala súkromnou spoločnosťou. Podľa nej už Musk urobil niečo podobné v nedávnej minulosti. Cez Teslu totiž kúpil spoločnosť SolarCity (solárne zariadenia), ktorú kedysi založil prostredníctvom svojich bratrancov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Novinky o výstavbe Muskovho dopravného systému Hyperloop na Slovensku
16 zaujímavostí z cesty Tesly Roadster vesmírom. Hrozí jej zrážka so Zemou?
Elon Musk o projekte SpaceX, ktorý pokryje celý svet “vesmírnym” internetom

Motív kúpy?

Otázkou je, prečo by mal mať Elon Musk záujem kúpiť Teslu prostredníctvom SpaceX. Odpoveďou by mohlo byť Muskove minuloročné interview pre magazín Rolling Stones, v ktorom povedal, že si želá aby bola Tesla súkromnou spoločnosťou. Podľa neho totiž typ verejnej obchodnej spoločnosti robí Teslu menej efektívnou.

natesle

Ale veď Musk chce predať akcie Tesly…

Čo sa však stane, keď do spomínaného kontextu zasadíme Muskove nedávne vyjadrenie, že cca o 20 rokov predá svoj podiel v Tesle, aby mohol financovať aktivity SpaceX v rámci kolonizácie Marsu? Vyvolá to skôr ďalšie otázky, ako prinesie odpovede? Druhá otázka je toho dôkazom. :-).

elon musk kolonizacia marsu

Zdroj: SpaceX

Mohlo by sa jednať o investíciu, ktorá by o 20 rokov priniesla SpaceX potrebné príjmy na financovanie kolonizácie Marsu? Môže si to SpaceX dovoliť? Súhlasili by akcionári Tesly s predajom…?

Za inšpiráciu na článok ďakujeme Mattovi Pressmanovi z Evannex, ktorého článok bol pre nás zdrojom niektorých informácií.

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár