Spoločnosti Tesla Motors a SolarCity (patrí už pod Tesla Motors) za menej ako rok naplnili svoju víziu solárneho ostrova. V týchto dňoch uviedli do prevádzky solárny systém, ktorý pokrýva energetické nároky všetkých 600 obyvateľov ostrova Ta’u v Americkej Samoe. Ostrov je súčasťou tzv. nezačlenených území USA. Leží v Pacifiku, cca 6 400 km od západného pobrežia USA.
Systém solárneho ostrova pozostáva z 5 328 solárnych kolektorov od SolarCity a 60 priemyselných veľkokapacitných batérií Powerpack od Tesla Motors. Kolektory dokážu generovať 1,4 MW energie, pričom batérie sú schopné uskladniť až 6 MWh. Na naplnenie plnej kapacity systému postačí 7 hodín slnečného svetla denne, čo nie je v južnom Pacifiku žiadny problém. V prípade dlhodobejšej nepriazne počasie hrajú prím batérie Tesla PowerPack, z ktorých je možné plnohodnotne čerpať uskladnenú energiu až 3 dni.
Pred spustením projektu solárneho ostrova, bol Ta’u závislí od dovozu nafty. Práve nafta poháňala dieselové agregáty, ktoré boli jediným zdrojom elektrickej energie ostrova. Jeden z obyvateľov Ta’u sa vyjadril, že si spomína aj na časy, kedy čakali na loď s naftou aj 2 mesiace. Nezriedka boli nútení šetriť naftou, a tak využívali elektrinu len ráno a popoludní.
Solárny systém nie je prínosom len z hľadiska komfortu žitia na ostrove. Doteraz obyvatelia „spálili“ ročne okolo 420 000 litrov nafty na prevádzkovanie elektrických generátorov. To je ekvivalent vyše 1 000 ton emisií oxidu uhličitého. Z ekologického pohľadu sa tak jedná o veľmi významný lokálny projekt.
Keith Ahsoon, majiteľ potravín na ostrove, sa vyjadril, že projekt by mohol poslúžiť ako dobrý príklad pre ostatných. Dôsledky globálneho otepľovania sa podľa neho súčasťou života na ostrove.
Ostrov Ta´u si však pomôže aj ekonomicky, keďže mu odpadajú náklady na nákup nafty aj za jej dovoz. Projekt solárneho ostrova financoval Americky úrad pre hospodársky rozvoj, Agentúra pre ochranu životného prostredia EPA a Ministerstvo vnútra. Náklady na jeho realizáciu zatiaľ neboli zverejnené.
Zdroj: SolarCity