Tesla naplnila výrobný plán solárnej strechy. Svitá na lepšie časy?

1

Tesla ohlásila, že vyrobila za týždeň solárne strešné systémy s celkovým objemom, ktorý vystačí pre 1 000 rodinných domov. Začína tak konečne napĺňať svoje plány.

Spoločnosť Tesla prostredníctvom siete Twitter aktuálne informuje, že vo svoje továrni Giga New York minulý týždeň „vyprodukovala 4 MW solárnej strechy, čo vystačí až pre 1 000 domov.“ Gratulácia k tomuto úspechu od Elona Muska pritom nenechala na seba dlho čakať.

Produkcia 1 000 ks solárnej strechy za týždeň bol pritom plán spoločnosti Tesla, ktorý bol stanovený minulý rok. A všetko nasvedčuje tomu, že nejde len o úspech na úrovni výrobných schopností továrne Giga New York.

Hlavným problémom s meškaním inštalácií a nízkej produkcie bola totiž veľmi dlhá doba inštalácie, kvôli čomu sa Tesle neoplatilo vyrábať solárnu strechu vo väčších množstvách, pretože na väčšina produkcie by aj tak musela „ležať“ na sklade.

Tesla preto vrhla sily do vývoja novej verzie „V3“, ktorú aktuálne označuje ako „Solarglass Roof„. Tú uviedla na trh v októbri 2019, pričom uviedla, že pri navrhovaní novej solárnej strechy bolo cieľom eliminovať všetky nedostatky prvých dvoch verzií. Upgrade sa pritom dotkol nasledovného:

  • Zmena veľkosti solárnej škridly (teraz je podstatne väčšia),
  • zvýšenie výkonovej hustoty solárnej škridly,
  • dramatické zníženie množstva častí a podzostáv (o viac ako polovicu),
  • zníženiu počtu krokov v rámci výroby,
  • redukcia nákladov,
  • zmena niektorých materiálov,
  • zmena technológie umožňujúca lepšiu škálovateľnosť.

Dobrá správa aj pre Európu

No a vďaka novej verzii strechy, ako aj zvýšeniu jej produkcie môže byť v „konkrétnejšom“ očakávaní konečne už aj Európa. Elon Musk minulý mesiac oznámil, že sa teší na medzinárodnú expanziu, a to koncom roka. 6 dní predtým povedal, že už čoskoro oznámia čas príchodu Solarglass do Európy a Číny.

Takže vyhlásenie o medzinárodnej expanzii sa s najväčšou pravdepodobnosťou týka aj Európy. V rámci viacerých európskych trhov je pritom možné urobiť predbežnú všeobecnú objednávku.

Sľubný biznis

Zdá sa teda, že solárnej streche svitá na lepšie časy. Analytik Steven Ryan predpovedá, že ak by sa Tesle podarilo získať len 5 % podiel na trhu s prerábaním striech existujúcich domov, priniesť by jej to mohlo ročné príjmy vo výške 10 miliárd dolárov.  A to len v rámci USA, píše Teslamanian.

A ako sme už uviedli, solárna strecha Tesla sa chystá najbližšie do Európy a Číny, pričom zlatou baňou by pre ňu mohla byť slnečná a z hľadiska energetiky problémová Austrália. Takže 1 000 ks týždenne by mohla byť v rámci dlhodobejšieho horizontu len chuťovka na rozbeh, aj keď najaktuálnejším cieľom bude zrejme udržať, resp. stabilizovať tento objem výroby a zabezpečiť dostatočné množstvo inštalačných tímov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dojmy z novej solárnej strechy Tesla V3 od jedného z prvých majiteľov
Reálne ponuky ukazujú, že nová solárna strecha Tesla je lacnejšia o 40 %
Tesla Energy sa má stať podľa Muska hlavnou divíziou spoločnosti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Tento zlepšovak a oslobodzovač nám robí naozaj radosť. Ideálne by to snáď bolo pre nočného taxikára, ktorý by cez deň nabíjal auto zo slnka a v noci s nim jazdil.. Bez potreby mať inú veľkú baterku v dome. A hlavne bez potreby financovania nočného chlastania a kasínovania olejových šejkov 😉

Pridajte komentár