Množstvo Európanov čaká na produkty Tesly z divízie Tesla Energy. Jedným z nich je aj solárna strecha. Aktuálne sa však zdá, že ak sa Tesle nepodarí vyriešiť problém s dĺžkou jej inštalácie, na starý kontinent sa tak skoro nedostane.
Spoločnosť Tesla predstavila svoju solárnu strechu koncom októbra 2016. Prvé inštalácie pritom sľubovala začiatkom roka 2017. Bežnú produkciu sa jej však podarilo spustiť vo svojej továrni Gigafactory v Buffale až v poslednom štvrťroku 2017.
Posúvanie termínov
Prvých inštalácií, tak ako v prípade dodania elektromobilov, sa dočkali zamestnanci spoločnosti. Bežní zákazníci si museli počkať na solárnu strechu Tesla až do marca roku 2018. Ale na posúvanie termínov sme si už u Tesly zvykli. Väčšinou kvôli problémom s produkciou. V prípade strechy sa však objavil nový problém, ktorým je dĺžka inštalácie.
Zvyšovanie produkčnej kapacity solárnej strechy by bolo teda aktuálne kontraproduktívne. Vyrobené solárne škridly by musela spoločnosť skladovať, keďže by ich nedokázala spotrebovať v rámci zákazníckych inštalácií. A to zrejme oddiali príchod tohto produktu na európske trhy.
2-násobná doba inštalácie
Pri predstavení solárnej strechy Tesla uviedla, že jej inštalácia potrvá 5 až 7 dní, v závislosti od veľkosti projektu. Aktuálne prichádza Electrek s informáciou, že podľa montéra spoločnosti trvala inštalácia poslednej strechy 12 dní. A to samozrejme predražuje celý produkt, dôsledkom čoho sú nižšie marže výrobcu.
Tesla pritom oficiálne uvádza, že realizácia strechy trvá aktuálne približne 2 týždne. Pre využívanie solárnej strechy po inštalácii treba získať ešte povolenie na jej prevádzku. Celková doba od začatia inštalácie, po využívanie energetických vlastností strechy, sa tak ešte navýši.
Jednoduchšie ako inštalácia solárnych panelov
Niekdajší šéf spoločnosti SolarCity (dnes súčasť Tesly) Peter Rive povedal, že solárna časť strechy bola navrhnutá tak, aby ju bolo možné nainštalovať jednoduchšie ako bežné solárne panely. Aktuálne však presne nevieme, prečo Tesla nedokáže naplniť pôvodne avizovanú dobu inštalácie. A teda ani to, či je problém v rámci realizácie solárnej inštalácie alebo niekde inde.
Zdroj titulnej fotografie: Tesla
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe
Najväčšia batéria sveta od Tesly ušetrila Južnej Austrálii za rok 25 mil. €
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta
3 komentáre
Však asi káble a testy, či?
Este by to chcelo pridat cenu tej strechy, pretoze ked som sa k nej niekedy dopatral, tak ta cena bola taka ze navratnost by nastala- nikdy. Cena v porovnani s obycajnou strechou za m2 bol xnasobny a pri mojej zalohovej platbe ta elektrinu 25€ nenavratne.
Strecha sa oplati skor niekde na Havaji alebo v Kalifornii kde su ucty pri velkych domoch bezne okolo 500 USD mesacne.