Tesla zlacnila aj solárnu strechu a priemyselnú batériu Powerpack

1

Tesla pomerne často upravuje ceny svojich elektromobilov, väčšinou smerom dole. V priebehu tohto roka tiež výrazne zlacnila svoje solárne systémy s fotovoltickými panelmi. No a zlacnenia sa aktuálne dočkala aj solárna strecha a batériové úložisko Powerpack.

Ku koncu minulého roka Tesla uviedla na trh novú verziu svojej solárnej strechy „V3“ / „Solarglass Roof„. Zdôraznila pritom, že cieľom pri jej navrhovaní bolo eliminovať všetky nedostatky prvých dvoch verzií. A to vrátane vysokých výrobných a inštalačných nákladov.

To sa Tesle zjavne podarilo, keďže reálne cenové ponuky ukázali, že nová solárna strecha je až o 40 % lacnejšia, ako tomu bolo v prípade starších verzií. No a nedávno aktualizovaná podstránka solárnej strechy Tesla ukazuje, že tretia verzia je po novom ešte výhodnejšia.

Teslarati v tejto súvislosti uvádza, že podľa webu Tesly je cena za Solarglass Roof s výkonom 10 kW teraz 31 133 $ (vrátane miestnych stimulov), čo má byť o 2 800 $ menej ako predtým. Podľa Electrek zas po novom vyjde solárna strecha s rozlohou 367 m2 a výkonom 12,3 kW na necelých 55 000 $ (bez stimulov), čo má byť cca o 2 300 $ menej ako predtým.

Powerpack lacnejší takmer o 50 000 $

Podstatne väčšieho zlacnenia ako solárna strecha sa dočkalo priemyselné batériové úložisko Tesla Powerpack s kapacitou 232 kWh. Z neho pozostáva napríklad obria batéria Hornsdale Power Reserve, ktorá prináša pozoruhodné výsledky. Používa ho tiež austrálska univerzita University of Queensland, ktorej Powerpack systém pomohol za 3 mesiace ušetriť 74 000 $. Tieto batérie tiež boli nasadené v rámci siete nabíjacích staníc Electrify America, za ktorou stojí VW Group.

Pred znížením ceny stál Powerpack okolo 172 000 $, teraz je to 125 000 $, informuje Teslarati. Ide pritom o cenu za 1 kus v rámci „komerčne“ dostupných solárnych systémov s výkonom 40 až 240 kW. V prípade objednania 3 kusov vyšla pred zlacnením jednotková cena na 117 000 $.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf Tesly vysvetľuje, prečo sú ich solárne produkty tak „lacné“
Tesla patentuje solárnu strechu v EÚ a znižuje ceny solárnych „panelov“
Tesla premení 3 000 sociálnych domov na „najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Hlavne nech už konečne prídu aj do Európy. Myslím že poriadna konkurencia len prospeje. Ešte stále sa solár extra neoplatí a preto sa tak pomaly rozširuje.

Pridajte komentár