Kúpa SolarCity spoločnosťou Tesla bola podľa súdu v poriadku, aj keď bol Musk v konflikte záujmov

3

Tesla v roku 2016 kúpila, resp. akvirovala spoločnosť SolarCity, ktorá mala veľmi blízko k Elonovi Muskovi, a to za 2,6 mld. $. Niektorí akcionári však predstavenstvo Tesly na čele s Muskom obvinili z nevýhodného nákupu a „rodinkárstva“. No a súd v tejto veci po rokoch konečne rozhodol, a to v prospech Muska, aj keď mal určité výhrady.

Elon Musk do značnej miery stojí aj za spoločnosťou SolarCity, ktorá svojho času patrila k najväčším výrobcom solárnych panelov a poskytovateľov služieb spojených so solárnymi systémami v USA. V istom období bola dokonca najväčšia v tejto oblasti. Vďaka akvizícii SolarCity pritom vznikla divízia Tesla Energy, ktorá má nielen podľa Muska potenciál prerásť automobilovú divíziu.

Vznik SolarCity inicioval Musk, spoločnosť však založili jeho bratranci, pričom Musk sa stal jej predsedom. 10 rokov na to (2016) túto spoločnosť kúpila Tesla za 2,6 mld. $. Časti investorov spoločnosti Tesla sa to však nepáčilo, a tak zažalovali predstavenstvo Tesly na čele s Muskom. Podľa sudcu Josepha Slightsa žalujúci investori tvrdili, že Musk donútil vedúcich predstaviteľov Tesly, aby schválili kúpu SolarCity „za zjavne nespravodlivú cenu po veľmi pochybnom procese, aby tým zachránil seba a členov rodiny,“ informoval Bloomberg.

Musk odmietol mimosúdne vyrovnanie

Predstavenstvo spoločnosti Tesla po žalobe dohodlo mimosúdne vyrovnanie. Musk však trval na súdnom procese, píše Electrek. Zjavne sa cítil byť nevinným, čo chcel dokázať pred súdom. A to sa mu aj podarilo.

Zaplatená suma je v poriadku

V rozhodnutí súdu, ktorý zamietol žalobu, pritom okrem iného podľa Bloombergu stálo, že Tesla zaplatila za SolarCity spravodlivú cenu. Solárna spoločnosť mala mať minimálne takú hodnotu, akú za ňu Tesla zaplatila a akvizícia mala byť podľa súdu pre Teslu veľmi výhodná.

Konflikt záujmov

Muskovi však bolo vytknuté, že bol v rámci tejto transakcie zainteresovaný viac, ako by sa vzhľadom na jeho vzťah k obom spoločnostiam patrilo. Súd však nekonštatoval, že to viedlo k dohode, ktorá by bola pre Teslu nevýhodná.

Tesla ešte v roku 2019 v súvislosti so žalobou vyhlásila, že ide vykonštruovaný súdny proces, na ktorom sa chcú obohatiť právnické firmy, pričom žaloba nereprezentuje názory akcionárov spoločnosti, ktorí podporujú misiu spoločnosti a ktorí akvizíciu pred 3 rokmi schválili.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk priznal, že zamestnanci SolarCity zachránili Teslu pred krachom
Tesla doteraz „kúpila“ množstvo firiem. Ktoré a čo vďaka ním získala?
Tesla Energy sa má stať podľa Muska hlavnou divíziou spoločnosti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Ako vidíme, to že je Elon úspešný a bohatý, neznamená automaticky, že je šťastný, a vždy ku všetkým spravodlivý a korektný ……. Biznis je biznis! ….

  • No praveze to v tomto pripade vidime az velmi dobre, ze v pripade akvizicie bol Musk korektny a spravodlivy..
   Ved sa to takto pise v tomto clanku.
   Anonym ty citas v nom nieco ine?

   • Áno, viem si predstaviť, že kúpa Twitteru nebol rozmar pre potešenie, ale biznis, ktorý nemusel byť všestranne spravodlivý a korektný. To, aký Twitter odteraz v Elonových rukách bude, sa ešte len ukáže! ….. Einsteinova teória relativity často platí aj v sociálnych sférach a sieťach! 🙂

Pridajte komentár