Náskok Tesly v oblasti softvéru vraj môže byť problémom

0

Výskumník z uznávaného Technologického inštitútu v Massachusetts sa nedávno vyjadril, že automobilky by mali mať obavy z obrovského náskoku spoločnosti Tesla v oblasti softvéru. Tento konkurenčný nepomer by vraj dokonca mohol mať negatívny vplyv na inovácie.

Lex Friedman je výskumník z Technologického inštitútu v Massachusetts (MIT), ktorý sa zameriava na umelú inteligenciu a autonómne vozidlá. V rámci svojej práce vypracoval napríklad aj štúdiu, ktorá sa zaoberala vplyvom systému Tesla Autopilot na vodiča.

Friedman v relácii Joea Rogana nedávno povedal (zdroj: Electrek): „Som 100 % za softvérový prístup. Myslím si, že musíme nechať dobrých softvérových inžinierov, aby viedli cestu vývoja. Želám si, aby aj iné spoločnosti konkurovali Tesle v tejto oblasti. Z hľadiska softvéru je Tesla ďaleko pred všetkými ostatnými v automobilovom priemysle. A to je len jeden z problémov. Konkurencia je dobrá a obávam sa, že ostatní sú tak pozadu, že nedokážu inšpirovať Teslu k novým nápadom a prekonať ju.“   

Vylepšovanie vozidiel na diaľku

Výskumník z MIT dodal, že väčšina automobilov na trhu nepodporuje tzv. over-the-air aktualizácie softvéru „na diaľku“, s výnimkou infotainment systému. Čo sa týka tradičných automobiliek, jednou z prvých, ktorá by mohla zavádzať softvérové aktualizácie vylepšujúce schopnosti vozidiel, by mala byť automobilka Porsche. Dočkať sa ich máme už v rámci prvého elektromobilu Porsche Taycan.

Softvér je pre Teslu základom

Friedman tiež hovorí, že softvér je pre Teslu základom, okolo ktorého sa potom točí všetko ostatné. A tento prístup doteraz ostatným automobilkám chýbal. To by však mohol zmeniť nástup elektromobility a autonómnych systémov, ktorý by mal vozidlá ešte viac digitalizovať.

Marco Monti, šéf spoločnosti ST Microelectronics NV, ktorá vyrába čipy pre automobilový priemysel, hovorí, že automobilky za začínajú sústreďovať na softvérové riešenia, ktoré sa Tesle už podarilo implementovať. Napríklad šéf Volkswagen Group Herbert Diess priznal, že jeho koncern zaostáva za niektorými svojimi konkurentmi v oblasti softvéru, ktorý je využiteľný napríklad v rámci systémov autonómneho riadenia či zdieľania vozidiel.

Dúfame, že možný náskok Tesly v spomínanej oblasti nebude žiadnym problémom, ktorý by spomalil inovácie. Veď sa zdá, že Tesla nemieni poľaviť vo vývoji akýchkoľvek technológií súvisiacich s jej podnikaním a konkurencia sa na ňu určite nebude chcieť pozerať z diaľky.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zvyšuje dojazd Modelu 3 prostredníctvom softvérovej aktualizácie
Tesla bezplatne zavádza 2 bezpečnostné funkcie zo systému Autopilot
Nové vychytávky od Tesly ochránia vozidlo aj domácich miláčikov v ňom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár