Tesla mala kúpiť ďalšiu firmu, ktorá jej mohla pomôcť vylepšiť batérie

1

Vo februári sa objavili špekulácie, že Tesla kúpila startup SilLion, ktorý sa venuje batériovým technológiám. A zdá sa, že by to tak mohlo byť. Táto spoločnosť pritom zapadá do plánov Tesly ohľadom vlastných batérií s lepšími vlastnosťami a nižšou cenou.

Ako už vieme, spoločnosť Tesla pracuje v rámci projektu Roadrunner na vlastných batériách. Elon Musk pritom sľubuje ohromujúcu technológiu. Očakávania sú teda veľké a mnohí spomínajú, že nové batérie by mohli okrem iného priniesť aj cenovú paritu elektromobilov a spaľovacích vozidiel.

Musk však konkrétne zatiaľ hovoril len o životnosti 1 600 000 km. Akvizícia spoločnosti SilLion by však mohla naznačovať, že nové batérie od Tesly by mohli byť naozaj podstatne lacnejšie na výrobu. To, že je tento startup vo vlastníctve Tesly, pritom berie ako hotovú vec portál Teslarati či e-mobility youtuber Sean Mitchell.

Spoločnosť SilLion vyvíja vysokovýkonné anódové a katódové technológie na báze kremíka. Tie sú určené pre komerčné cylindrické batériové články. Tesla je pritom jedným z mála výrobcov elektromobilov, ktorí takéto články používajú.

Náznak od Elona Muska

Podľa Teslarati, Elon Musk minulý mesiac cez Twitter uviedol, že v rámci batérií je skutočne dôležitý najmä materiál ich katódy a anódy. Dodal pritom, že hoci je dostupných veľa možností, naozaj skvele pracujú niklové katódy a uhlíkovo-kremíkové anódy.

A práve na týchto technológiách pracuje SilLion. Už v roku 2017 tento startup prezentoval výsledky svojej práce ohľadom vysoko-zaťažiteľných kremíkových anód a niklových katód. Jeho ranné prototypy batériových článkov  mali mať 2,5 Ah a energetickú hustotu 300 Wh/kg.

A čo je obzvlášť zaujímavé, vďaka použitým materiálom má byť výroba týchto článkov lacnejšia o 30 %, než je tomu v prípade najmodernejších li-ion batérií dostupných na trhu. Takže akvizícia SilLion by mohla byť po kúpe spoločností Maxwell a Hibar Systems ďalší dielom skladačky na ceste k sľubovanej „ohromujúcej“ technológii batérií.

Na viac informácií si však budeme musieť počkať do mnohokrát spomínaného „Tesla Battery Day“. Ten by sa mohol podľa najnovšieho Muskovho vyjadrenia uskutočniť 15. septembra.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla potvrdila existenciu „utajovaného“ batériového projektu Roadrunner
Nový patent Tesly naznačuje očakávanú batériu so životnosťou 1 600 000 km
Tesly by mohli mať „chemický predlžovač dojazdu“. Vďaka hybridnej batérii

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Áno, na viac informácií si ešte budeme musieť chvíľku počkať.
    Ale isté sú dve veci:
    1. Tesla je na čele v danej oblasti,
    2. Elon Musk nekecá do vetra.

Pridajte komentár