Kúpila Tesla ďalšiu spoločnosť, ktorá sa venuje vývoju batérií?

0

Na základe viacerých správ sa zdá, že Tesla kúpila, resp. kúpi ďalšiu spoločnosť, konkrétne SilLion, ktorá by jej mohla pomôcť na ceste k vlastným a lepším batériám.

Ako už vieme, Tesla plánuje výrobu vlastných batériových článkov, pričom s vývojom nových batériových technológií jej pomáha najuznávanejší špecialista na li-ion batérie, Jeff Dahn. Nedávno pritom Elon Musk vyhlásil, že už onedlho predstavia „ohromujúcu technológiu batérií„.

Už dávnejšie sa Musk vyjadril, že Tesla by sa mohla angažovať aj v ťažobnom priemysle, aby si zabezpečila kľúčové suroviny pre výrobu batérií. V oblasti batérií tak chce byť úplne nezávislá od dodávateľov, čo je extrémne dôležité, nakoľko mnohí iní výrobcovia elektromobilov majú obmedzenú produkciu kvôli nedostatku batérií. Tie pritom odoberajú od dodávateľov, ktorí nestíhajú uspokojovať dopyt.

Na ceste k vlastným a lepším batériám pritom Tesla minulý rok kúpila 2 spoločnosti. A to Maxwell, ktorý sa venuje vývoju a výrobe tzv. suchých elektród či superkondenzátorom a Hibar Systems, ktorá sa špecializuje na zariadenia pre výrobu batérií.

Batériový startup SilLion?

A teraz sa môže zdať, že v jej rukách skončila ďalšia spoločnosť, ktorej činnosť súvisí s batériami. V zozname voľných pracovných miest má Tesla aktuálne pozície „technikov batériových článkov“, pričom náplňou ich práce má byť okrem iného poťahovanie elektród a montáž batériových článkov, upozorňuje portál Teslarati.

Investor Tesly, Galileo Russell, ktorý je známy aj z kanála Hyperchange, uvádza, že tieto pracovné miesta sú situované v Louisville (Colorado), kde sa nachádza viacero batériových „startupov“. Tesla by pritom nemala mať v tejto oblasti oficiálne žiadny závod či pracovisko.

Najzaujímavejšie na tom je, že jedným z týchto startupov je spoločnosť SilLion, ktorá vyvíja vysokovýkonné anódové a katódové technológie na báze kremíka. Tie sú pritom určené pre komerčné cylindrické batériové články. Tesla je pritom jedným z mála výrobcov elektromobilov, ktorí takéto články používajú.

Technológie od SilLion by pritom mali priniesť batériové články, ktoré zabezpečia batérie s vysokou energetickou hustotou, nižšími výrobnými nákladmi a vyššou bezpečnosťou, keďže jej články neobsahujú horľavý elektrolyt.

Špekulácia o kúpe SilLion spoločnosťou Tesla naberá na váhe aj tým, že SilLion zrušila svoju webovú stránku, pričom niektorí zamestnanci tohto startupu aktuálne uvádzajú, že pracujú pre Teslu. Spoluzakladatelia SilLion, Daniela Molina Piper a Tyler Evans, zas v rámci LinkedIn uvádzajú „interes“ o spoločnosť Tesla.

Nuž sme veľmi zvedaví, ako sa vyvinie situácia okolo tejto zvesti. Múdrejší by sme mohli byť po „Dni batérií“, ktorý má Tesla predbežne naplánovaný na apríl.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Andrea Starr/PNNL

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla doteraz kúpila 5 spoločností, a to celkovo za vyše 3 miliardy $
Tesla si dala patentovať batériu s „lepším výkonom, životnosťou a cenou“
Tesla sľubuje mimozemskú technológiu pohonu a ohromujúcu technológiu batérií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár