Top 9 príspevkov od „krátkych predajcov“ Tesly, ktoré vás „pobavia“

5

V posledných rokoch je Tesla [TSLA] najčastejšie „shortovanou“ spoločnosťou na americkom akciovom trhu. Tzv. „krátki predajcovia“ (short sellers) vsádzajú miliardy dolárov s túžbou zarobiť na jej krachu alebo aspoň na poklese jej trhovej hodnoty. Aj preto už dlhé roky počúvame správy o tom, ako sa Tesla nevyhnutne blíži k svojmu koncu.

Kto sú shorteri?

Podstatou short sellingu (krátkeho predaja) je zarábanie na poklese cien komodít či cenných papierov (akcií). Shorter pritom verí v pokles ceny. Shortovanie je v podstate opačnou formou klasického nákupu cenného papiera.

Investor typu „shorter“ si za úplatu požičia napríklad akcie a hneď ich predá tretej strane. Po istej dobe, najneskôr v čase vrátenia zapožičaných akcií, shorter akcie nakúpi na nežnom trhu za trhové ceny a vráti. Rozdiel ceny z predaja akcií tretej strane a nákupom na bežnom trhu je jeho ziskom alebo stratou. A tak je v záujme mnohých „investorov“, aby napr. akcie Tesly klesli v určitom čase, a to čo najviac.

Viacerí z nich pritom berú osud do vlastných rúk a snažia sa spôsobiť pokles hodnoty akcií šírením negatívnych správ o spoločnosti, ktorej akcie shortujú. A práve preto sa v médiách objavuje množstvo neprávd a dezinformácií o Tesle. V tejto hre má byť pritom každoročne až 7 miliárd $.

Množstvo z týchto kritikov rado tvrdí, že spoločnosť Tesla nenapĺňa svoje ciele. Avšak to najpodstatnejšie je, že Tesla je v skutočnosti veľmi presná pri napĺňaní dlhodobých cieľov. Áno, nie všetky prísľuby Elona sú splnené včas, no na ich nenapĺňanie sa sťažovať nemôžeme. Ak sa ale pozrieme na históriu komentárov od takzvaných shorterov na sieti Twitter, nájdeme oveľa väčšie „nezrovnalosti“, ktoré časom vyznievajú až tragikomicky.

TOP 9

V archíve tagu $TSLAQ investori predpovedajú budúcnosť spoločnosti Tesla. $TSLAQ je pritom plná komentárov ohľadom Elona Muska a jeho spoločnosti, ktoré sú na míle vzdialené od skutočnosti. Yun Lin, aktívny používateľ siete Twitter, nedávno pridal takúto zbierku príspevkov na svoj profil. Toto sú „najlepšie“ z nich:

 1. 28.5.2015: „Bankrot spoločnosti odhadujem až na rok 2019 – 2020, myslím si ale, že do konca roku 2017 poklesnú akcie na 30 dolárov za kus“ (realita: 180 až 380 $ za akciu).
 2. 28.5.2017: „Chevrolet Bolt je omnoho priestrannejší a má lepší interiér. Model 3 má navrch v zrýchlení z 0-60 MPH, namiesto 6 sekúnd, to dá za 5, ale to je asi tak všetko. Predaje v 2018/2019 budú sklamaním a prehrou pre Teslu.“ (realita: Tesla Model 3 dosahuje predajné rekordy a minimálne v tomto smere mnohonásobne prevyšuje Chevrolet Bolt).
 3. 28.5.2017: „Tesla nemá absolútne žiadnu technologickú výhodu oproti GM a navyše sa topí vo finančných a výrobných problémoch. Tesla je bublina, možno najväčšia, aká tu kedy bola.“ (realita: GM zatvára továrne, Tesla buduje novú a rozširuje výrobu).
 4. 28.5.2018: „Oznámenie pre všetkých potencionálnych zamestnancov Tesly: Tesla je technicky v insolvencii (negatívny prevádzkový kapitál) a má to namierené k bankrotu. Prosím žiadajte byť vyplatený v hotovosti, nie v akciách a nepodľahnite pekným prezentáciám a rečiam. To je všetko.“ (realita: Tesla je v očakávaní 3. ziskového kvartálu za posledný rok).
 5. 2.6.2018: „Hyundai Kona Electric spôsobí veľké škody v nižšej triede automobilov. Vysoká kvalita, dobrý dojazd, k dispozícii v USA už v tomto roku a cena 35 000 dolárov pred daňových zvýhodnením. Kým sa začne vyrábať základný Model 3 (ak sa vôbec začne), daňové zvýhodnenie pre Teslu v tom čase bude už dávno preč.“ (realita: v Q2/2019 bolo dodaných rekordných 77 550 ks Modelu 3).
 6. 21.6.2018: „Rozpad je blízko. Keď sa dopyt v Q3 zastaví, bude to posledná kvapka. Teším sa už na koniec tohto všetkého. Je to vyčerpávajúce“ (realita: dopyt v Q3 bol obrovský a v Q4 ešte narástol, rozpad nieje blízko a autor tweetu sa tešil zbytočne).
 7. 23.8.2018: „Kým takýto obchod bude uzatvorený (narážka na snahu o privatizáciu Tesly za 420 dolárov za akciu), Tesle hrozia strašlivé finančné výsledky v Q3 a Q4. Pravda o zanikajúcom dopyte po Modeli 3 bude zjavná. Konkurencia príde, a to zanechá krvavé stopy. Obchod za 4,20 dolárov? Možno“ (realita: akcie Tesly sa na 420 dolárov nevyšplhali. Elon Musk mal dokonca problémy s Americkou komisiou pre cenné papiere a burzy, kvôli zverejneniu jeho plánov spraviť z Tesly opäť súkromnú spoločnosť. Akcie Tesly však rozhodne neklesli na úroveň 4,20 za akciu a dnes sa pohybujú na cene okolo 240 $).
 8. 16.9.2018: „Všetky tie zľavy, nabíjanie zadarmo a kvôli čomu? Zvýšiť dopyt v Q3? A čo do budúcna, v Q4 a ďalej, 1+1 zdarma?“ (pripomíname rekordný Q2/2019 z hľadiska výroby a dodávok Modelu 3).
 9. 14.3.2019: „Musk vyťahuje posledné eso z rukáva, predstavenie Modelu Y. Všetky ostatné triky už vyčerpal. Model 3 už nasýtil trh, dopyt po Modeli S a Modeli X z roka na rok klesol o 40%. Tesla v Q2 a Q3 neodpovedala na obrovské straty z Q1. Spojte si to s rapídnym znížením daňovej úľavy a máte katastrofu.“ (ako to je s Modelom 3 už vieme, dopyt po modeloch S a X o niečo stúpol a ako sme už spomínali, očakáva sa ziskový Q2).

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Top „9“ nie je to pravé orechové. Preto ak máte aj vy nejaký „obľúbený“ komentár o katastrofickom konci Tesly, budeme radi, ak v rámci diskusie pod článkom skompletizujete výber na „top desiatku“.

Zdroj: Cleantechnica, titulná fotografia: Elon Musk/Twitter

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Koľko by ste zarobili, keby ste si kúpili prvé akcie Tesly presne pred 8 rokmi?
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Ako Tesla „zarobila“ 13 miliárd dolárov za 13 dní?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

5 komentárov

 1. Tesla je fajn ale tak ružové to s ňou nie je…áno má pár ziskových kvartálov po dlhých rokoch v strate….ale cena akcií je len očakávanie investorov….keby mala iná automobilka také finančné výsledky ako Tesla za posledné roky, jej akcie by sa dávno prepadli

 2. A vravím to zas. Shortovanie by malo byť zakázané. Ako dakedy bolo. Škodiť niekoho práci aby som zbohatol je choré a spoločnosti žiadno neprospieva.

Pridajte komentár