Tesla čelí žalobe spoločnosti Sharp za údajné porušenie patentu

3

Japonská spoločnosť Sharp zažalovala Teslu za porušenie patentu. Problémom má byť komunikačné zariadenie, ktoré Tesla používa vo svojich elektromobiloch.

Reuters v krátkosti informuje, že Tesla čelí žalobe spoločnosti Sharp. Japonská firma sa má v tejto veci snažiť o dosiahnutie súdneho zákazu na dovoz niektorých elektromobilov Tesla do Japonska.

V žalobe, ktorá bola podaná v Tokiu, sa podľa zdroja Reuters oboznámeného s problematikou uvádza, že predmetom sporu je „mobilné komunikačné zariadenie“, ktoré je inštalované v niektorých elektromobiloch značky Tesla.

Tesla má v tejto veci porušovať patenty, ktoré sú vo vlastníctve spoločnosti Sharp. Súdny spor sa má dotýkať modelov Tesla Model 3, Model S a Model X. Hovorca spoločnosti Sharp odmietol túto záležitosť komentovať. Tesla na e-mailovú výzvu Reuters ohľadom poskytnutia stanoviska zatiaľ nezareagovala.

„Zaujímavé“ je, že podľa Reuters spoločnosť Sharp v posledných mesiacoch podala hneď niekoľko trestných oznámení, ktoré sa týkajú údajného porušovania jej patentov. A to aj na americkú TV značku Vizio a čínskeho výrobcu smartfónov Oppo.

Sme zvedaví, čo sa z tejto žaloby napokon vykľuje, nakoľko sa nám nechce veriť, že by bola Tesla odkázaná na „kradnutie“ patentov. Ale čo my môžeme vedieť…

Patenty Tesly sú „open source“

V súvislosti s témou patentov nám automaticky prichádza na um úctyhodná filozofia spoločnosti Tesla, v rámci ktorej sú jej patenty v duchu „open source“ dostupné pre všetkých.

Tesla v tejto súvislosti uviedla, že bola založená s cieľom urýchliť príchod udržateľnej dopravy. No a práve patenty by mohli tento cieľ značne pribrzdiť. Preto Tesla sľúbila, že nebude viesť súdne spory týkajúce sa „porušenia“ jej patentov voči komukoľvek, kto využije jej technológie v dobrej viere.

Elon Musk pritom považuje patenty za brzdu pokroku, nástroj na upevňovanie moci veľkých korporácií a obohacovanie právnických firiem na úkor skutočných vynálezcov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla môže nahradiť stierače laserovou technológiou, odhaľuje patent
Ako to vyzerá s 2-miliardovou žalobou voči Tesle za dizajn ťahača Semi?
Tesla si dala patentovať batériu s „lepším výkonom, životnosťou a cenou“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. „Ale čo mi môžeme vedieť…“ zaujímavý článok, len toto si prosím opravte, na to sa nedá pozerať, to musíte uznať aj vy.

Pridajte komentár