Tesla sa chystá expandovať po celom svete. Nevynechá ani náš región

0

Z najnovších informácií od Elona Muska vyplýva, že Tesla si chce podmaniť celý svet. A to bez ohľadu na ekonomickú silu a vyspelosť jednotlivých regiónov. V rámci svojho expandovania pritom nevynechá ani ten náš.

Spoločnosť Tesla sa chystá expandovať na nové trhy, v rámci ktorých vybuduje potrebné zázemie, najmä v podobe servisných stredísk a nabíjacích staníc, pričom chce taktiež zabezpečiť lokálnu výrobu svojich produktov, minimálne na kontinentálnej úrovni.

Výroba na kontinentálnej úrovni

Elon Musk hovorí, že dlhodobým cieľom Tesly je lokálna výroba produktov pre masový trh. A to minimálne na kontinentálnej úrovni. To by znamenalo, že jej elektromobily a energetické produkty sa budú vyrábať na každom (obývanom) kontinente. Podľa neho je to kritický dôležité, aby bolo možné v ich prípade zabezpečiť čo najdostupnejšie ceny.

To je dobrá správa aj pre Európu. Nielen kvôli cenovo dostupnejším produktom či ich rýchlejším dodávkam, ale aj kvôli príležitostiam pre miestne spoločnosti v rámci dodávateľského reťazca. Elon Musk totiž aktuálne potvrdil, že v rámci továrne v Číne, ktorá sa začala stavať len nedávno, bude Tesla pravdepodobne využívať viacerých lokálnych dodávateľom batériových článkov, aby uspokojila tamojší dopyt v čo najkratšom možnom čase.

Šanca pre európsku a slovenskú batériovú alianciu

Spomínaná stratégia v Číne by mohla byť šancou aj pre európsku a slovenskú batériovú alianciu. Ako sme už počuli, spoločnosť Tesla plánuje na starom kontinente zrejme viacero továrni Gigafactory. Takže lokálne batériové články by sa jej mohli hodiť minimálne v počiatočnej fáze produkcie v rámci nekompletnej rozostavenej továrne, tak ako v Číne. A teda po vzore Gigafactory 1, kde výroba prebieha už od roku 2016, pričom továreň má byť kompletná až v roku 2020.

Na druhej strane, produkcia modelov v Európe zrejme nebude taká akútna ako v Číne, kde sú vozidlá dovážané z USA zaťažené vysokými clami. Veríme však, že európska iniciatíva v oblasti výroby batérií do elektromobilov a energetických produktov prinesie požadovaný efekt a európske spoločnosti budú schopné zásobovať Teslu európskymi batériovými článkami potrebnej kvality, ak to bude potrebné.

Komplexné rozširovanie servisnej siete

Tesla si taktiež uvedomuje, že jej expandovanie prináša aj zvýšené nároky na servisné kapacity. Ako sa ukázalo, Tesla podcenila na mnohých trhoch svoju servisnú sieť, čoho dôsledkom boli napríklad obrovské problémy v Nórsku.

Aj z tohoto dôvodu aktuálne Elon Musk avizuje budovanie servisnej siete v regiónoch, kde Tesla momentálne nemá príliš veľa zákazníkov. Uvedomuje si totiž, že to sa môže vďaka Tesle Model 3 či Modelu Y pomerne rýchlo zmeniť. Dostatočná servisná sieť môže byť taktiež dôvodom, ktorý nakoniec presvedčí zákazníkov zvažujúcich kúpu vozidla kalifornskej značky.

Opomenuté regióny

Elon Musk vo svojom čerstvom tweete hovorí, že servisná sieť Tesly sa rozšíri aj do doteraz opomenutých regiónov Severnej Ameriky, Číny, Japonska a Východnej Európy. A to do konca budúceho roka. A aj keď sa za východoeurópske krajiny považujú štáty na východ od Slovenska, je viac ako pravdepodobné, že tým má na mysli aj náš región, kde Tesla nemá žiadne servisné stredisko. Veríme, že v rámci nášho regiónu bude časom dostupný aj veľmi populárny a praktický mobilný servis.

Elon potom dodal, že v rovnakom časovom horizonte dúfa aj v čiastočné rozšírenie servisnej siete na trhy v Južnej Amerike, Afrike a Indii. V roku 2020 pritom predpokladá masívnejšie expandovanie v týchto častiach sveta.

Čo Slovensko?

Nuž veríme, že plány Tesly v oblasti rozširovania svojej servisnej siete neobídu ani naše malé Slovensko. Veď aj Slováci si už brúsia zuby na Model 3. Podľa dávnejších informácií slovenského Tesla klubu si novinku rezervovalo minimálne 200 našincov.

Dá sa pritom predpokladať, že časom sa na naše cesty dostane podstatne viac týchto vozidiel. Veríme tak, že Slováci nebudú musieť cestovať za servisom do okolitých krajín. Vyšší počet elektromobilov Tesla na Slovensku by však mohol priniesť aj ďalšie nabíjacie stanice Supercharger. Ako vieme, Tesla vyberá ich lokality aj podľa počtu svojich vozidiel v jednotlivých oblastiach. Určite by sme si vedeli predstaviť minimálne ešte jednu stanicu na východnom Slovensku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla pracuje na novom produkte. Nazýva ho “Megapack”
Tesla prináša inovácie aj v oblasti servisovania. Jej technici prídu za vami
EÚ chce 20 “Gigatovární” na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia

Zdroje: CleanTechnicaElon Musk/Twitter, titulná fotografia: Tesla 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár