Elektromobily Tesla budú môcť v budúcnosti jazdiť do servisu samé. Zvládli by to však už teraz

5

Máme tu zaujímavú predzvesť toho, čo od spoločnosti Tesla očakávať v nie až tak vzdialenej budúcnosti. A to sebestačné riešenie servisovania jej elektromobilov. Vďaka samodiagnostike a plne autonómnemu riadeniu Full Self-Driving (FSD).

Tesla sa snaží vylepšovať svoje servisne služby. A to nielen riešiť problémy na niektorých trhoch, kde servisné kapacity nedokázali dostatočne rýchlo zareagovať na prudký nárast elektromobilov Tesla. Zavádza totiž aj služby, ktoré prinášajú zákazníkom nadštandardný komfort.

Výborným príkladom sú služby mobilného servisu, ktorý príde k vám domov alebo do práce, v prípade že si daný problém nevyžaduje riešenie v servisnom centre.

A ešte v roku 2019 jeden z majiteľom Tesly Model 3 informoval, že jeho vozidlo ho prostredníctvom centrálneho displeja upozornilo, že diagnostikovalo problém a automaticky predobjednalo potrebný náhradný diel. A to v rámci nasledujúceho hlásenia:

„Vo vašom Modeli 3 bol v rámci Power Conversion System zistený neočakávaný stav. Náhradný diel bol vopred objednaný do vami preferovaného servisného strediska. Použite prosím svoju mobilnú aplikáciu Tesla alebo Tesla konto k naplánovaniu návštevy servisu.“

V prípade, že by sa potvrdil samodiagnostikovaný problém, trvanie servisného úkonu tak nebude závislé od doby dodania potrebného náhradného dielu, nakoľko ten by sa mal aj vďaka jeho predobjednaniu nachádzať v príslušnom servise.

Tesly si odbavia svoj servis samé

S rozvojom autonómneho riadenia Tesla okrem iného predpokladá, že v budúcnosti budú schopné ich elektromobily navštíviť servis kvôli potrebným servisným úkonom samé. Tzn. bez toho, aby ich riadil vodič, resp. aby bola vo vozidle prítomná osoba, ktorá by dohliadala na autonómnu jazdu. A samozrejme, vozidlo by bolo schopné následného príjazdu domov.

No a nedávno sa jeden z majiteľov Tesly Model X s beta verziou plne autonómneho riadenia FSD rozhodol, že využije dohodnutý servisný termín na to, aby zistil, či zvládne zatiaľ nefinálna „testovacia“ verzia FSD prejsť z jeho domova do servisného strediska bez zásahov vodiča.

Portál Teslarati pritom upozornil na to, že „Autopilot“ Tesly to dokázal bez jediného zásahu vodiča, ktorý len dohliadal na vozidlo a bol pripravený v prípade potreby prevziať kontrolu. Takže sa zdá, že v spomínanom smere je všetko na dobrej ceste. A vďaka Tesla Owners Of Silicon Valley si môžete pozrieť túto jazdu v rámci nasledujúceho videa.

My budeme zatiaľ v očakávaní otvorenia oficiálneho servisného centra spoločnosti Tesla na Slovensku, aby v budúcnosti v rámci SR mali kde jazdiť nielen autonómne Tesly vyžadujúce servisné úkony.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové Tesly Model S a X automaticky zvolia smer jazdy a „vyhodia“ smerovku
Mobilný servis Tesly CZ pre Slovákov je spustený. Aké úkony poskytuje?
Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Neviem, či si to plne uvedomujeme, ale už sa začal koniec radosti vodiča za volantom, ako prevažne mužského hobby! Za pár rokov sa budeme aj v autách individuálnej dopravy všetci voziť len ako cestujúci v MHD !!!

  2. Rozšírenie autonómneho riadenia bude dramatické. Hardware je už široko dostupný. Cena všetkých komponentov výrazne klesla. Kvalita napríklad lidarov (už solid state) je skvelá. Problém je softvér. Ale keď je raz vyvinutý, rozmnožíte ho utra ľahko.

    Prelomový moment bude legálne spustenie autonómnych áut do prevádzky. V plnom slova autonómne, bez priameho dohľadu človeka. Sediaceho napríklad v dohľadovom velíne.

    Jasným favoritom je Tesla.

Pridajte komentár