Tesla žiada o schválenie senzora, ktorý môže zachraňovať detské životy

2

Tesla vyvinula senzor so špeciálnou technológiou, ktorý je zameraný na detekciu detí vo vozidle. Jeho úlohou je chrániť ich život v prípade nebezpečného prehriatia kabíny vozidla. A nielen to.

Spoločnosť Tesla neustále vylepšuje svoje elektromobily, pričom kladie veľký dôraz na ich bezpečnosť. A to nielen v rámci predchádzania nehôd či ochrany cestujúcich pri nehode. Dôkazom toho je aj jej žiadosť o schválenie nového typu senzora, ktorú podala kalifornská spoločnosť na Federálnu komisiu pre komunikácie (FCC).

Ide pritom o interaktívne zariadenie na snímanie pohybu na krátke vzdialenosti, ktoré má zabrániť napríklad tomu, aby rodičia zabudli svoje deti vo vozidle počas horúcich život ohrozujúcich dní. Snímač má tiež posilniť systémy prevencie proti krádeži.

Tesla konkrétne žiada o schválenie nelicencovaných senzorov na báze milimetrových vĺn, ktoré by fungovali na vyšších úrovniach výkonu, ako umožňujú súčasné pravidlá. Zariadenie má využívať 4 vysielacie a 3 prijímacie antény, ktoré riadi predná radarová jednotka.

Prínosy nového zariadenia

Tesla uvádza, že táto technológia prináša výhody oproti iným systémom, ako sú kamerové systémy či systémy detekcie cestujúcich na sedadle. Dokáže totiž „vnímať hĺbku a umožňuje vidieť cez mäkké materiály ako napr. poťah krytu detských zadržiavacích systémov.“

Vie pritom rozlišovať medzi dieťaťom a zabudnutým predmetom, čím sa predchádza falošným poplachom. Deteguje mikropohyby – dýchacie vzorce či tep srdca, ktoré nie je možné zachytiť prostredníctvom kamier či bežných snímačov v rámci sedadiel.

Radarové snímkovanie dokáže podľa Tesly posúdiť veľkosť tela a optimalizovať tak rozmiestnenie airbagov počas nehody. A to v závislosti od toho, či sedí na sedadle dieťa alebo dospelý. Tento systém má byť efektívnejší ako existujúce senzory umiestnené v sedadlách, ktoré fungujú na báze detegovania hmotnosti.

Podľa Amerického národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) došlo len v USA v roku 2019, ako aj 2018 k viac ako 50 úmrtiam detí v dôsledku vysokej teploty v kabíne vozidla. 54 % týchto prípadov malo na svedomí zabudnutie dieťaťa v aute.

Zdroj: Reuters

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa postará o 4-nohých miláčikov. Dočkáme sa „dog mode“ režimu
Šéf Tesly: Chcem urobiť super HVAC s HEPA a destiláciou vody pre domácnosti
Dokumenty odhaľujú prepojenie medzi Teslou a vývojom smart hodiniek

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Jan z podebrad on

    Človek, ktorý zabudne na vlastné dieťa si dieťa nezaslúži. Od prírody taký človek nemôže byť určený k reprodukcii.

Pridajte komentár