Elektrický ťahač Tesla Semi má nečakane „športový“ zvuk | VIDEO

0

O tom, že elektrický ťahač Tesla Semi nie je typicky úplne tichým elektromobilom nás presvedčilo jedno video z minulosti. To aktuálne nám však ponúka oveľa detailnejšiu kvalitu zvuku pri plnej akcelerácii s prívesom. Ten je pritom oveľa hlasitejší, ako by sme čakali. Čo je za tým?
Elon Musk sa ešte pred predstavením Tesly Semi viackrát vyjadril, že vyvíjaný prototyp je šialene rýchly, pričom sa riadi ako športové vozidlo. Prvé prezenčné jazdy nasvedčovali tomu, že by mohli byť jeho slová pravdivé. Veľavravné sú aj špecifikácie a vyjadrenie profesionálneho testovacieho jazdca Emila Boureta.

Lepší ako Bugatti Chiron…

Emile Bouret sa vyjadril, že rýchlosť a agilita elektrického ťahača je v rozpore s jeho veľkosťou a hmotnosťou. Veď podľa papierových špecifikácií zrýchli z 0 na 60 MPH (97 km/h) za 5 sekúnd a s 36-tonovým prívesom mu to trvá 20 sekúnd. Obdivuhodný je aj jeho koeficient odporu vzduchu (0,36), ktorý je lepší ako v prípade Bugatti Chiron (0,38).

Zvuk športiaka?

Najnovšie video nám potvrdzuje, že extrémna dynamika Tesly Semi je dosiahnuteľná aj v praxi. Veď vozidlo, pravdepodobne s plnou možnou záťažou (36 t), zrýchľuje počas testovacej jazdy v bežnej premávke viac ako ochotne. A to za nečakane výraznej zvukovej kulisy.

Zvykli sme si, že bežné elektromobily sú vďaka elektrickému pohonu takmer úplne tiché. Avšak aj elektromotor sa vie prihlásiť o „slovo“. Predovšetkým v prípade vysokovýkonných vozidiel. A to napríklad v pretekárskych špeciáloch a ako máme možnosť aktuálne počuť, aj v prípade výkonného elektrického ťahača v plnej záťaži.
 

4 elektromotory Tesly Model 3

Pod „kapotou“ elektrického ťahača Tesla Semi pracujú 4 elektromotory z Modelu 3, ktoré nie sú v podstate nijako akusticky tlmené. Testy Tesly Model 3 na dynamometri nasvedčujú tomu, že celkový výkon ťahača Semi by mohol byť okolo 1 120 konských síl. A tie sa musia prejaviť aj zvukovo pri svojej plnej záťaži, rovnako ako ďalšie mechanické časti pohonu.

„Vážna“ produkcia v roku 2020

Podľa Elona Muska sa dostane Tesla Semi do výroby budúci rok. Aktuálne informácie od investora Tesly, spoločnosti Worm Capital, ktorá mala možnosť navštíviť výrobné závody Gigafatory 1 a Tesla Factory, hovoria o spustení „vážnej“ výroby Tesly Semi v roku 2020. Bude sa tak jednať zrejme o veľko-objemovejšiu produkciu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako to vyzerá s 2-miliardovou žalobou voči Tesle za dizajn ťahača Semi?
Ford ukázal budúceho konkurenta Tesly Semi. Vyzerá skvostne
Daimler predstavil konkurenta pre elektrický ťahač Tesla Semi

Zdroj: Teslarati, titulná fotografia electrek.com

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár