Tesla Semi: Nové fakty a potvrdenie neuveriteľných špecifikácií na základe výpočtov

0

Po zverejnení špecifikácií elektrického ťahača Tesla Semi sa začali objavovať názory, že tie sú nereálne a Tesla zavádza verejnosť. Portál Insideevs sa preto podujal špecifikácie preveriť. A to na základe všetkých dostupných informácií a údajov, vrátane tých, ktoré boli nadobudnuté pri reálnom testovaní.

Odporcovia Tesly Semi spochybňujú najmä jej výkon, užitočné zaťaženie, dojazd a predajnú cenu. Väčšinu z jej pre niekoho neuveriteľných špecifikácií už potvrdila spoločnosť XPO, ktorá elektrický ťahač pre Teslu testovala. Insideevs sa však rozhodol správnosť údajov prepočítať.

tesla semi

Zdroj: Tesla

Elon Musk sa už dávnejšie vyjadril že Tesla Semi bude mať viacero súčiastok z Modelu 3, čo ušetrí náklady na vývoj a výrobu. Jedným zo spoločných komponentov je aj elektromotor. Ten má podľa testu MotorTrend 199 kW (271 k) a krútiaci moment 416 Nm. Tesla Semi je pritom vybavená až 4 motormi. To by znamenalo maximálny možný výkon 796 kW (1 080 k).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Semi: Všetko, čo vieme o revolučnom elektrickom ťahači
Pôsobivá Tesla Semi sa premáva po bežných komunikáciach | FOTO + VIDEO
UPS si objednalo rekordný počet ťahačov Tesla Semi. Záujem je vo všeobecnosti veľký

Vypočítané hodnoty

Insideevs vypočítal, že na dosiahnutie uvádzanej rýchlosti 105 km/h pri 5 % stúpaní bude nevyhnutný výkon aspoň 839 konských síl. Takže tento údaj je určite reálny. Do výpočtu boli pritom zahrnuté aj údaje o prevodových pomeroch 1-stupňovej prevodovky – 23:1 (1. zo zadnej nápravy) a 15:1 (2. zo zadnej nápravy). Ďalšie výpočty priniesli nasledujúce výsledky.

  • Dojazd: 826 km,
  • zrýchlenie z 0 na 97 km/h: 4,98 s,
  • zrýchlenie z 0 na 97 km/h (plný náklad – 36 t): 20,9 s,
  • výkon potrebný na dosiahnutie rýchlosti 105 km/h pri 5 % stúpaní: 839 koní,
  • kapacita batérie: 900 kWh.

Zdroj: Insideevs, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár