Tesla už používa na doručovanie svojich elektromobilov vlastný prototyp ťahača

0

Tesla zažíva po „produkčnom pekle“, „doručovacie peklo“. A zdá sa, že to ju donútilo využiť svoj elektrický ťahač Tesla Semi, ktorý je ešte len prototypom, na doručovanie vlastných elektromobilov.

Spoločnosť Tesla po vyladení výrobného procesu Modelu 3, ktorý priniesol vysoký objem produkcie, zistila, že má ďalší problém. Ten sa týkal externých prepravcov, ktorí nedisponujú dostatočnými kapacity pre naplnenie jej potrieb súvisiacich s dodávaním vozidiel.

Svojpomocné riešenia

A tak v septembri minulého roka oznámila, že bola donútená začať stavať vlastné prívesy na prepravu vozidiel. Tento mesiac navyše oznámila kúpu ťahačov a prívesov v hodnote 13,8 mil. $ (v akciách). A vyzerá to tak, že ani to jej nestačí a musela siahnuť po vlastnom elektrickom ťahači Tesla Semi, ktorý je ešte len vo fáze prototypu.

Elon Musk a prezident automobilovej divízie Tesly Jerome Guillen aktuálne zdieľajú fotografiu (použitá aj ako titulka nášho článku) Tesly Semi, ktorá je naložená elektromobilmi značky, ku ktorej Musk stručne a vecne dodáva: „Tesla Semi doručuje automobily Tesla.“  

Treba však povedať, že ide pokročilý prototyp, ktorý sa testuje už dlhšiu dobu a ktorý by mal ísť podľa pôvodného plánu do výroby ešte tento rok. Neoficiálne správy hovoria v tejto súvislosti o rozbehnutí málo-sériovej výroby tento rok, pričom riadnej produkcie sa máme dočkať budúci rok.

Je tiež možné, že ide o finálnu fázu testovania, ktorá poslúži na odskúšanie predprodukčného vozidla v podmienkach reálnej firemnej prevádzky či marketing, ktorým chce spoločnosť pripomenúť chystaný model, keďže v posledných týždňoch je zrejme v „žiari reflektorov“ najmä nedávno predstavené kompaktné SUV Tesla Model Y, či Model 3, ktorý začína v hojnom počte prúdiť do Európy a Číny.

Elektrické ťahače budú nevyhnutnosťou

Elektrické ťahače budú určite dôležitou súčasťou znižovania emisií CO2 v doprave. Minimálne v Európe sa môžu stať dokonca kľúčovými. Veď Európsky parlament schválil koncom minulého roka pomerne prísne emisné ciele, ktoré hovoria o znížení emisií CO2 do roku 2025 o 20 % a do roku 2030 minimálne o 35 %, a to v porovnaní s rokom 2019.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nikola Motor vraj dokáže ľahko vyrobiť e-ťahač ako Tesla Semi
AVIA končí so spaľovákmi a zameriava sa na elektromobilitu
Ford ukázal budúceho konkurenta Tesly Semi. Elektrický ťahač vyzerá skvostne

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár