Ako to vyzerá s 2-miliardovou žalobou voči Tesle za dizajn ťahača Semi?

1

V máji sme vás informovali, že spoločnosť Nikola Motor, ktorá vyvíja hybridný ťahač Nikola One, žaluje Teslu pre porušeniu troch patentov. Na svedomí ich má mať dizajn elektrického ťahača Tesla Semi. Ako to aktuálne vyzerá s touto žalobou?

Na úvod si môžeme pripomenúť, čo presne je predmetom žaloby. Podľa Nikola Motor porušila Tesla patent, ktorý sa vzťahuje na dizajn trupu vozidla Nikola One:

Druhé porušenie patentu sa má týkať dizajnu čelného skla:

A tretie porušenie patentu sa vzťahuje k dizajnu dverí:

Tesla získala na model Semi vlastný patent

Aktuálne to však nevyzerá so žalobou spoločnosti Nikola Motor voči Tesle moc dobre. Tesla totiž nedávno získala patenty na svoj elektrický ťahač Semi. Tie sa týkajú aj jej dizajnu. Získanie patentu pritom hovorí jasne, že dizajn Tesly Semi je jedinečný. Aby Nikola Motor mala nádej na výhru v súdnom spore, musela by zrejme dokázať, že patentový úrad pochybil pri uznaní patentov vzťahujúcich sa k Tesle Semi.

Prečo 2 miliardy $?

Tesla tak dostáva do rúk silný tromf a zrejme neotrasiteľný argument voči žalobe postavenej na dizajnovej podobnosti oboch elektrifikovaných ťahačov. Nechceme predbiehať, ale nemala by tak prísť o 2 miliardy $, ktoré požaduje žalujúca strana.

Zmätok na trhu

Podľa Nikola Motor je príbuzný dizajn oboch elektrifikovaných ťahačov zdrojom zmätku na trhu, dôsledkom čoho prichádza o objednávky na svoj model Nikola One. A práve na 2 miliardy $ odhaduje spoločnosť škodu, ktorú jej má spôsobiť dizajn Tesly Semi.

Poškodenie mena

Navyše sa obáva, že akékoľvek problémy s ťahačom značky Tesla, napríklad smrteľné nehody spôsobené systémom Autopilot alebo možné požiare batérií, by mohli byť pripisované ich modelu Nikola One, keďže by údajne mohlo dôjsť k zámene oboch ťahačov v očiach verejnosti a poškodeniu mena Nikola Motor.

Ak sa vám zdá dizajn hybridného ťahača Nikola One a elektrického ťahača Tesla Semi naozaj podobný, pozrite si pre zaujímavosť túto časť nášho pôvodného článku na danú tému… 🙂

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoločnosť UPS otestovala ťahač Tesla Semi. Čo naň hovorí?
Alza si objednala 4 ťahače Tesla Semi a spustila predaj elektrického prasaťa
Daimler predstavil konkurenta pre elektrický ťahač Tesla Semi

Zdroj: Electrek, titulný obrázok: teslarati.com 

A Tesla semi visited the Tesla office in Draper, UT earlier this month. from r/teslamotors

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Nikola môže prerobiť veľké peniaze na súdnych poplatkoch a odmene pre advokátov. Pri dvoch miliardách škody to môžu byť pekné sumy, pre startup možno likvidačné, vie niekto, koľko to v USA je. U nás tuším 15 %.

Pridajte komentár