Nikola Motors žaluje Teslu za porušenie patentov v rámci dizajnu ťahača Semi

1

Startup Nikola Motors, ktorý vyvíja hybridný ťahač Nikola One žaluje Teslu o 2 miliardy dolárov. Dôvodom má byť údajné porušenie 3 patentov, ktoré sa vzťahujú na dizajn elektrického ťahača Tesla Semi. Poďme si teda tieto porušenia priblížiť.

Spoločnosť Nikola Motors vo svojej žalobe obviňuje Teslu, že v rámci svojho modelu Semi okopírovala dizajn trupu, čelného skla a dverí. Na nasledujúcom obrázku poukazuje Nikola Motors na podobnosť trupu Tesly Semi a svojho modelu Nikola One, ktorý bol predstavený o rok skôr.

Druhý obrázok má zas dokazovať poručenie patentu týkajúceho sa dizajnu čelného skla.

Tretie porovnanie má byť dôkazom o kopírovaní dizajnu dverí, ktoré sú umiestnené v strede.

Fred Lambert z Electrek však poukazuje na koncepty ťahačov z minulosti, ktoré majú podobné dizajnové prvky, pričom boli predstavené oveľa skôr ako model Nikola One. Môže sa tak jednať zo strany Nikola Motors o istú formu patentového trollingu, kedy si spoločnosť patentuje veci, ktoré sama okopíruje a na základe toho sa snaží obohatiť alebo obmedziť či poškodiť konkurenciu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla predviedla nerozbitné čelné sklo pre ťahač Semi │VIDEO
Alza si objednala 4 ťahače Tesla Semi a spustila predaj elektrického “prasaťa”
Kompilácia videí z prvej jazdy Tesiel Semi so skutočným nákladom. Akcelerácia, zvuk…

Tesla Semi vraj spôsobila škodu 2 mld. $

Nikola Motors tvrdí, že podobný dizajn oboch elektrifikovaných ťahačov vytvára na trhu zmätok, ktorého dôsledkom sú stratené objednávky pre model Nikola One. Spoločnosť odhaduje škodu na vyše 2 miliardy dolárov.

„Zákazníci sú kvôli dizajnu Tesly Semi zmätení. To spôsobuje odklon objednávok modelu Nikola One k Tesle Semi. Navyše akékoľvek problémy s ťahačom značky Tesla, napríklad požiar batérií či smrteľné nehody spôsobené Autopilotom, budú pripisované modelu Nikola One, čo poškodí značku Nikola Motors,“ uvádza spoločnosť v žalobe.

tesla semi vs nikola one

Zdroj: Electrek

Nuž, či sú tvary podobné, alebo nie, necháme na vás. Ako však dokazujú staršie koncepty ťahačov, nie je dizajn ťahača Nikola One ničím originálnym. Skrátka sa zdá, že podobné tvary a aplikácie sú najlepším riešením pre čo najlepšiu aerodynamiku istých častí vozidiel tohto typu, na ktoré by inžinieri prišli za pomoci počítačového modelovania aj bez inšpirácie z minulosti. Ale môžeme sa mýliť. Dajte nám vedieť svoj názor v diskusii pod článkom či v komentároch na Facebooku.

Zdroj: Electrek

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Tesla motors nebude žalovať Nikola motors za „okopírovanie“ mena spoločnosti? 🙂
    Závisť je zlá vec a Nikola motors si zrejme myslí, že takto Tesle poškodí a pre seba zarobí kopu peňazí. Som zvedavý, ako to dopadne.

Pridajte komentár