Elektrický ťahač Tesla Semi sa dokáže nabíjať na 5 nabíjačkách Supercharger naraz

3

Aktuálne máme k dispozícii informáciu, že Tesla Semi bola videná, ako sa nabíja prostredníctvom až 5 nabíjačiek Supercharger súčasne. Čo môžeme očakávať od nabíjania sériového modelu?

Elon Musk sa chválil, že testovacie ťahače Tesla Semi brázdia celé Spojené štáty len za pomoci nabíjania na staniciach Supercharger. To však neznamená, že túto sieť budú využívať aj sériové vozidlá. Pre ne Tesla vybuduje špeciálnu „mega“-výkonnú sieť staníc Megacharger.

Súčasná generácia nabíjačiek Tesla Supercharger disponuje maximálnym výkonom 145 kW. Takýto výkon je však pre elektrický ťahač s obrovskými batériami, ktoré majú zabezpečiť dojazd okolo 800 km (možno až 966 km) pri plnej záťaži 36 ton nedostatočný.

Nabitie 1 000 kWh batérie za 30 min?

Tesla sľubuje, že sa na 80 % kapacity sa Semi nabije len za 30 minút. A to samozrejme vyžaduje extrémne výkonnú nabíjaciu stanicu. A práve takou má byť spomínaný Megacharger. Odhaduje sa pritom, že bude musieť v prípade Tesly Semi s dojazdom 800 km nabíjať batériu s kapacitou až 1 000 kWh.

V tejto súvislosti sa špekuluje, že ťahač by mal využívať 10 batériových „packov“ z Modelu S a X. Jeho nabíjanie je tak výzvou. A tak zatiaľ, kým nie sú k dispozícii žiadne Megachargery, si Tesla pomáha pri testovaní prototypu najlepšie ako vie.

Podľa používateľa Instagramu Nadera Assemiho využívala Tesla Semi počas svojej zastávky na najväčšej stanici Tesly v USA (Kettleman City) na svoje nabíjanie až 5 nabíjačiek Supercharger naraz. To by teoreticky znamenalo nabíjanie výkonom 725 kW. Avšak na spomínanú rýchlosť nabíjania (na 80 % za 30 minút) bude treba podstatne výkonnejšiu nabíjačku.

Aký výkon by mal mať Megacharger?

Podľa Tesly spotrebuje Semi 1,25 kWh energie na 1 km. To by znamenalo 800 kWh na 640 km (80 % z 800 km dojazdu). Na získanie 640 km dojazdu počas 30 minútového nabíjania by tak bola potrebná nabíjačka s extrémnym výkonom 1 600 kW.

Podľa poradcu portálu Teslarati na to “postačí” zdvojnásobenie napätia, a to v porovnaní s nabíjacou stanicou Supercharger. Jeden vodič ale musí zvládnuť až 500 kW. Tesla Semi má pritom obrovský 8-pinový konektor.

tesla semi nabijaci konektor

Zdroj: KmanAuto

Zdroj titulnej (ilustračnej) fotografie: Kylle Feller/Facebook

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pozrite sa, čo skrýva Tesla Semi pod “sukňou” | FOTO + VIDEO
Tesla predviedla nerozbitné čelné sklo pre ťahač Semi │VIDEO
Volvo poodhalilo svoj elektrický ťahač. Bude konkurovať Tesle Semi?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár