Tesly Semi najazdili pre Pepsi cez milión km. S akým dojazdom je možné počítať?

0

Spoločnosť PepsiCo má zatiaľ zrejme najväčšiu flotilu elektrických ťahačov Tesla Semi. A nedávno sa opäť podelila o svoje skúsenosti s týmito vozidlami, ktoré môžu mať veľký význam v rámci elektrifikácie nákladnej dopravy. Ťahače Semi pritom v službách PepsiCo najazdili vyše 1 milióna km a ďalšie desaťtisíce km pridali v rámci testovania (aj dojazdu) nezávislej organizácie NACFE.

PepsiCo bola prvou spoločnosťou, ktorej boli dodané elektrické ťahače Tesla Semi. Tie majú podľa odhadov výrobcu zvládnuť dojazd až 800 km (pri plnej záťaži 37 t) a na 70 % sa nabiť za 30 min. Od decembra 2022 pritom PepsiCo obdržala 21 kusov, ktoré k 1. septembru 2023 najazdili takmer 1,1 milióna km.

V službách spoločnosti PepsiCo jazdia ťahače Semi na diaľkových aj krátkych trasách. V rámci tých diaľkových robia transportné výjazdy 250 až 520 míľ (403 až 837 km) s nákladom do 37 t. Jazdia však aj trasy (celkovo 18), v rámci ktorých prejdú za 1 deň menej ako 120 km, pričom ich náklad sa postupne zmenšuje. Takže zrejme ide o lokálny rozvoz s množstvom zastávok/“výkladok“.

Predbežné výsledky z „Run for Less“

PepsiCo vo svojej nedávnej tlačovej správe tiež spomína, že jej 3 Tesly Semi sa zúčastnili programu testovania elektrických nákladných vozidiel „Run for Less“, za ktorým stojí Severoamerická rada pre efektívnosť nákladnej dopravy (NACFE).

tesla semi

Zdroj: PepsiCo

Tieto vozidlá v období od 11. do 23. septembra najazdili vyše 30 000 km. Približne 65 % z toho jazdili s nákladom, ktorý mal cez 31 t. Podľa predbežnej správy, ktorú 18. septembra, teda 5 dni pred ukončením 2-týždňového testovania, zverejnili organizátori, elektrické ťahače prešli v rámci svojej bežnej prevádzky v službách PepsiCo 618 km na jedno nabitie a 1 300 km za jeden deň (24 hod).

Následne sa objavila správa, že Tesla Semi počas testovania prešla za 1 deň cez 1 700 km, pričom mala 3 zastávky na nabíjanie. A už skôr sme informovali, že 3 testované Tesly Semi najazdili počas prvého testovacieho dňa na jedno nabitie 539 km („SoC zostatok“: 17,5 %), 365 km („SoC zostatok“: 27 %) a 607 km („SoC zostatok“: 1,6 %).

Severoamerická rada pre efektívnosť nákladnej dopravy (NACFE) aktuálne avizuje, že komplexnejšia správa ohľadom testov „Run for Less“ bude zverejnená v polovici tohto mesiaca a podrobných analýz sa dočkáme v 1. polovici budúceho roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Semi má byť podstatne drahšia, ako bolo avizované. A čo reálny dojazd a nabíjanie?
„Taxi“ Tesla Model S prekonala nájazd 500 000 km. O koľko klesol jej dojazd?
Tesla Semi v praxi: Pepsi sa podelilo o svoje skúsenosti aj ohľadom spotreby či nabíjania
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár