Tesla Semi s dojazdom 800 km sa má začať dodávať ešte tento rok, tvrdí Musk

4

Prototyp elektrického ťahača Tesla Semi bol predstavený ešte v roku 2017. No a podľa aktuálneho vyjadrenia Elona Muska sa máme tohto „revolučného“ vozidla dočkať po mnohých odkladoch tento rok.

Pôvodne sa mala Tesla Semi dostať do výroby v roku 2019. Štart produkcie bol však viackrát presunutý na neskôr. Po roku 2019 k tomu zrejme prispela aj koronakríza a problémy v automobilovom dodávateľskom reťazci. Neskôr Elon Musk označil za hlavný problém nedostatok batériových článkov.

Minulý rok v rámci konferenčného hovoru s investormi šéf Tesly uviedol, že dúfa v spustenie zrejme hromadnej produkcie modelu Semi v roku 2023. Následne šéf spoločnosti PepsiCo Ramon Laguart prekvapil tvrdením, že oni dostanú ťahač od Tesly koncom roka 2021. Začiatkom tohto roka sa zas objavila neoficiálna správa, že PepsiCo obdrží svojich prvých 15 kusov ťahača Tesla Semi do konca januára.

V tom čase sa už pri jednom z podnikov PepciCo budovala nabíjacia stanica Tesla Megacharger určená špeciálne pre Semi. Zároveň sa objavila neoficiálna informácia, že nové nabíjačky ponúknu výkon 1,5 MW (1 500 kW). No a príchod elektrického ťahača od Tesly naznačilo v máji aj opätovné otvorenie knihy objednávok, a to tiež v rámci „nových“ trhov ako Holandsko, Nórsko a Veľká Británia.

Avizované špecifikácie

Napr. na holandskej podstránke webu spoločnosti Tesla nájdeme informácie, že elektrický ťahač Tesla Semi s užitočným zaťažením 36 t, maximálnou rýchlosťou 100 km/h pri stúpaní 5 % či zrýchlením z 0 na 100 km/h za 25 s bude dostupný v dvoch verziách s dojazdom 475 a 800 km. Tesla tiež uvádza spotrebu 125 kWh na 100 km a cenu 130 000 € (verzia s dojazdom 475 km), resp. 150 000 € (verzia s dojazdom 800 km).

Aktuálne vyjadrenie Elona Muska, že Tesla Semi s dojazdom 800 km sa začne dodávať tento rok, by zdá sa teda nemuselo byť len ďalším výkrikom do tmy. Šéf Tesly v rámci rovnakého tweetu tiež v podstate zopakoval nedávne vyjadrenie, že pickup Tesla Cybertruck, ktorý takisto mešká, sa začne dodávať budúci rok. Nuž, čo dodať? Sme zvedaví.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Cybertruck príde na trh s inými cenami aj špecifikáciami, hovorí Elon Musk
„Nové“ vlajkové lode od Tesly sa konečne chystajú do Európy. Spočiatku najdrahšie verzie
Tesla priznáva problémy s výrobou nových batérií 4680 a informuje o produkčnej kapacite

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár