Elektromobily ako Tesla Semi by sa mohli uplatniť aj v americkej armáde

1

Generálporučík z Centra pre budúcnosť a koncepcie U.S. Army, Eric Wesley, opäť hovoril o využiteľnosti elektromobilov pre armádne účely, pričom opäť spomenul Teslu. Tentokrát narážal na jej elektrický ťahač Semi.

Wesley aktuálne pracuje na tzv. bielej knihe, ktorá je zameraná na problematiku vojenského využitia elektromobilov. Americká armáda pritom už minimálne 5 rokov skúma využitie elektrických vozidiel rôznych veľkostí. Mnoho z testovaných prototypov používalo palivové články na vodík.

Prehodnotenie elektrických pohonov

Pokrok v oblasti batérií pre vozidlá však armádu prinútil prehodnotiť pohľad aj na batériou poháňané nákladné elektromobily. V tejto súvislosti Wesley povedal, že ceny batérií za posledných 10 rokov významne poklesli a dojazd a rýchlosť nabíjania sa zlepšili.

Tiež uviedol, že doterajší vývoj elektromobility ukazuje, že v najbližších 2 rokoch bude ďaleko efektívnejšie mať elektrické než spaľovacie vozidlo a dodal:

Tesla stavia veľké nákladiaky. UPS a FedEx začínajú kupovať vozidlá, aby sa naučili, ako smerovať v tejto oblasti. Celý automobilový priemysel prechádza k myšlienke elektrifikácie a má to veľa dobrých dôvodov. A keďže celý priemysel ide smerom k elektrifikácii, zásoby náhradných dielov pre spaľováky klesajú a ich ceny rastú,“ povedal Wesley pre Breaking Defense.

Generálporučík z Centra pre budúcnosť a koncepcie U.S. Army teda pravdepodobne narážal na chystaný elektrický ťahač Tesla Semi, ktorý si pred-objednali aj kuriérske spoločnosti UPS (min. 125 ks) a FedEx (min. 20 ks). Tesla pritom pripravuje aj pomerne veľký elektrický pickup Cybertruck, ktorý by si taktiež mohol nájsť uplatnenie v armáde.

Prieme napájanie vojenských systémov

Wesley tiež povedal, že elektrické vozidlá môžu v rámci vojenských misií v tichosti generovať energiu pre bojové systémy, ako sú senzory, veliteľské siete, laserové zbrane a roboty. O možných prínosoch elektromobilov pre armádu a ich nabíjaní Wesley nedávno hovoril aj s ďalším portálom s vojenskou tematikou, pričom súhrn z interview nájde v našom článku.

Generálporučík verí, že potrvá 10 rokov, kým dôjde k širšiemu nasadeniu elektromobilov v rámci armády. Chce to podľa neho čas, pretože armáda nemôže len tak prísť do obchodu a kúpiť si elektromobil.

Zdroj: Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Americká armáda testuje elektrickú „kolobežku“ s cenou automobilu
Americká vojenská agentúra predstavila elektrický pohon integrovaný priamo do kolesa
Vývojár batérií Tesla je nadšený z novej armádnej technológie batériových článkov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár