Autonómne Tesly budú majiteľom zarábať ako Airbnb, vysvetľuje Elon Musk

1

Elon Musk na nedávnom stretnutí akcionárov spoločnosti Tesla hovoril aj o tom, ako budú elektromobily Tesla s autonómnym riadením svojim majiteľom zarábať v rámci služby Robotaxi. Ak sa teda Tesle podarí dosiahnuť plne autonómne riadenie. Musk je však v tomto smere stále optimistický.

Tesla predstavila svoje plány ohľadom Tesla Network a Robotaxi už v roku 2019 v rámci svojho „Autonomy Day“. Elon Musk sa vtedy nechal počuť, že majitelia, ktorí svoje elektromobily Tesla vybavené autonómnym riadením zaradia do Tesla Network, budú môcť vďaka službe Robotaxi pri autonómnom nájazde 145 000 km (polovica z toho bez zákazníka) zarobiť ročne 30 000 $ (cca 28 000 €).

A to vďaka predpokladaným nízkym prevádzkovým nákladom 0,10 €/km (po prepočte z $), pričom tie majú časom ešte klesať. V tom čase to malo predstavovať o 1,1 až 1,6 € nižšie náklady na 1 km v rámci zdieľaných jázd. A potenciálny zisk na vozidlo mal byť na úrovni 0,36 €/km.

Ako majú Tesly zarábať svojim majiteľom?

Na nedávnom výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Tesla Musk pripomenul už skôr prezentovaný zámer ohľadom Tesla Network & Robotaxi. Uviedol pritom, že do určitej miery ide o kombináciu služieb Airbnb a Uber. Niektoré z elektromobilov jazdiacich v rámci siete Robotaxi bude vlastniť Tesla, čo pripomína Uber. A ďalšiu flotilu zabezpečia Tesly, ktoré do siete poskytnú majitelia, čo pripomína Airbnb.

Musk hovorí, že majitelia Tesiel s autonómnym riadením budú môcť svoje vozidlá pridať alebo odobrať kedykoľvek budú chcieť. Pridať, napr. keď pôjdu na týždeň preč, pričom jedným ťuknutím v rámci aplikácie zahrnú svoje vozidlo do Robotaxi flotily. Keď budú teda preč, tak namiesto toho, aby ich auta stálo nevyužité, bude zarábať peniaze.

Vozidlo tiež môže byť do flotily pridané len na pár hodín alebo naopak napr. na niekoľko týždňov. A jeho odobratie z flotily a príchod domov má byť rovnako jednoduchý proces ako jeho pridanie. Musk pritom vyjadril presvedčenie, že príjmy pre majiteľa ďaleko presiahnu mesačnú splátku za vozidlo.

Väčšina zo zarobených peňazí má ísť podľa šéfa Tesly majiteľovi vozidla, zvyšok si nechá Tesla ako províziu. A nakoniec Musk ako vždy optimisticky dodáva, že Robotaxi je len otázkou času. Nuž, uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Robotaxi by sa mohlo začať testovať v Číne
Tesla v lete predstaví Robotaxi a údajne „zarezala“ lacnejší Model 2. Čo na to Musk?
Predaje áut sa dramaticky prepadnú vplyvom elektromobility a autonómneho riadenia, predikuje Tony Seba
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. „prevádzkovým nákladom 0,10 €/km“ no to urcite, ved len pneu a nabijanie vyjdu minimalne 6c/km. Alebo bude Elon Teslam v robotaxi poskytovat nabianie zdarma? A kde je amortizacia, servis a ine naklady (poistky,cistenie interieru, exterieru, STK kazdorocne atd)?
    A kto bude moju Teslu nabijat ked ju poskytnem na tyzden do robotaxi? Ci si k nej mam prikupit Optima aby ju pripajal na nabijacku? 🙂
    145tkm je 400km denne co je tak 40 jazd denne, v zasade 1 robotaxi by malo nahradit 2-4och taxikarov. A kto bude tymi taxi jazdit? Ako Elon zariadi aby stupol mhohoasobne dopyt po taxikoch ked niekolkonasobne stupne pocet taxikov ak kazdy posle svoju Teslu taxikarcit? Nedostatok taxikov je v spickach a vtedy asi aj majitel ide do/z prace svojou Teslou a mimo nich taxikari cakaju na zakazky. Dopadne to tak ze vacsinu dna bude robotaxi len stat a cakat na zakazku, zvlast ked Teslaboti zoberu ludom pracu (chce ich vyrobit 2och na kazdeho obyvatela planety) a nebude mat kto si taxik zaplatit. 🙂

Pridajte komentár