Elon Musk dnes vyšle do vesmíru svoju Teslu Roadster. Môžete to sledovať naživo! | +Demonštračné video

3

To, čo mnohí považovali pred pár týždňami za vtip, sa uskutoční dnes večer. Raketa Falcon Heavy, ktorá sa stane najvýkonnejšou operačnou raketou v histórii, vynesie do vesmíru vzácny exemplár vozidla. Pôjde totiž o jeden z prvých elektromobilov Tesla, ktorý navyše patrí Elonovi Muskovi. Áno, jedná sa o prvú generáciu elektromobilu Tesla Roadster.

Meno Elona Muska sa nespája len s Teslou. Je taktiež šéfom a majiteľom spoločnosti SpaceX, ktorá vyvíja vesmírne rakety a lode a uskutočňuje komerčné lety do vesmíru. A dnes dosiahne táto spoločnosť ďalší významný míľnik. Večer totiž prvýkrát otestuje svoju najväčšiu a najvýkonnejšiu raketu Falcon Heavy. Jej štart je naplánovaný na 19:30 cca 21:45 nášho času a vy môžete byť pritom prostredníctvom online streamu na stránke spoločnosti SpaceX.com.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster už letí vesmírom. Zahájila tým úvodnú fázu misie na Mars | LIVE
Kolonizácia Marsu začne už o 6 rokov, tvrdí Elon Musk
Toto je vízia budúcnosti do roku 2060 podľa Elona Muska | INFOGRAFIKA

Tesla Roadster na ceste k Marsu

A čo má Elonova vzácna Tesla Roadster spoločné s týmto testom? Keďže sa jedná o test, je nutné raketu zaťažiť nákladom, aby boli simulované skutočné podmienky komerčného letu. No a jeden z prvých elektromobilov Tesly bude súčasťou tohto nákladu. Vypustený Roadster by mal obiehať po obežnej dráhe slnka, pričom by sa mal priblížiť až k Marsu. A práve Mars je dôvod, prečo Elon Musk robí všetko to, čo robí. Jeho snom je totiž kolonizácia Marsu.

Najrýchlejší elektromobil s najväčším dojazdom…

Vozidlo, ktoré bude „plávať“ vesmírom milióny rokov rýchlosťou 11 km za sekundu, bude vybavené kamerovým systémom. V kabíne by mala byť pritom prítomná aj figúra oblečená v skafandri. Z autorádia budú znieť tóny piesne Davida Bowieho – Space Oddity.

O rekordnej rakete Falcon Heavy

Falcon Heavy je najvýkonnejšou operačnou raketou na svete, a to hneď 2-násobne. Vďaka tomu dokáže vyniesť na obežnú dráhu Zeme náklad s hmotnosťou 64 metrických ton, čo zodpovedá hmotnosti plne naloženého a natankovaného Boeingu 737. Dokáže tak uviesť 2-násobnú hmotnosť v porovnaní s 2. najvýkonnejšou raketou sveta, a to pri tretinových nákladoch.

Falcon Heavy budú pomáhať 3 rakety Falcon 9, ktoré budú jej „prvými stupňom“. Celkovo bude vybavená 9 hlavnými motormi, ktoré tvorí 27 motorov Merlin. Rakety prvého stupňa sa pritom vrátia na Zem a budú znovupoužiteľné. Pri štarte zabezpečia výkon 2 300 ton v ťahu. To predstavuje cca 18-násobný výkon Boeingu 747. Raketa Falcon Heavy bola od začiatku navrhnutá tak, aby bolo možné uskutočňovať misie na Mesiac a na Mars, a to aj s ľudskou posádkou.

Elonovi a SpaceX veľmi silno držíme palce, nech všetko vyjde tak, ako má.

Zdroj: SpaceX

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Jaromír Vegr EKOLO on

    Ve vesmíru, napišme do vzdálenosti pár světelných let , jezdí zatím všechna vozidla na elektřinu. Jen na Zemi se nám to nějak před více, než sto lety nějak zvrtlo. Tak ten Roadster by tam měl být také, proč ne!! Prostě tam patří! Mezi Lunochody ,Rovery, Opportunity a Spirity.Samozřejmě, že bude nejrychlejší a s největším dojezdem.

Pridajte komentár