Tesla Roadster 1 vs. Tesla Model 3: Súboj starého športiaku a nového sedanu | VIDEO

0

Na štart exkluzívneho závodu typu „drag race“ sa postavil najstarší a najnovší model značky Tesla. To znamená, že si to medzi sebou rozdali malý športiak z roku 2008, Tesla Roadster 1 a súčasný sedan strednej triedy, Tesla Model 3. Jednalo sa pritom o najvýkonnejšie verzie modelov.

Elektromobily značky Tesla sú pomerne častými účastníkmi drag race, v rámci ktorých zvyknú porážať superautá renomovaných výrobcov. A to zdanlivo ako outsideri. Aktuálne tu však máme továrenský súboj dvoch elektromobilov úplne rozdielnych segmentov a generácií.

3 dni namiesto 4 rokov

Ešte pred samotným súbojom je zaujímavé si obe vozidla porovnať z rôznych pohľadov. Fascinujúcim faktom je, že v čase výroby Tesly Roadster (2008 – 2012) sa ich predalo celkovo okolo 2 250 kusov. Toľkoto Modelov 3 vyrobí Tesla podľa aktuálnych informácií za menej ako 3 dni.

Tesla Roadster mala prelomiť ľady

Tesla Roadstera nebola len prvým vozidlom značky Tesla, ale aj prvým „dostupným“ sériovo vyrábaným elektrickým športiakom. V jej dobe nemali elektromobily vôbec dobrú povesť, a to do značnej miery aj zaslúžene. Vtedajšie modely totiž neoplývali krásou, praktickosťou, veľkým dojazdom a ani výkonom.

Tesla Roadster však mala ukázať, že elektromobily môžu byť sexi, zábavné, výkonné a ponúknuť dostatočný dojazd. Ten bol na svoju dobu obdivuhodný, veď na jedno nabitie prešiel Roadster až 320 km.

Najskôr súboj na papieri

Okrem dojazdu sa mohla Tesla Roadster pýšiť aj vynikajúcou akceleráciou. Veď tento športiak mal obrovskú výhodu (v porovnaní so spaľovákmi) v tom, že má k dispozícii maximálny krútiaci moment už od prvej otáčky. To má však samozrejme aj Model 3. Porovnajme si teda špecifikácie oboch modelov.

Tesla Roadster Sport

Výkon: 215 kW (288 k)
Krútiaci moment: 400 Nm
Zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h): 3,7 s
Maximálna rýchlosť: 196 km/h
Hmotnosť: 1 273 kg

Tesla Model 3 Performance

*Výkon: 340 kW (450 k)
*Krútiaci moment: 639 Nm
Zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h): 3,3 s
Maximálna rýchlosť: 249 km/h
*Hmotnosť: 1 847 kg

*Neoficiálne údaje

Naprie zlému štartu vyhrala nová krv

Z videa je jasné, že začiatok súboja výrazne ovplyvnil zlý reakčný čas vodiča Modelu 3 pri štarte. To však v konečnom dôsledku vôbec nebolo na škodu veci, pretože tak bol súboj dramatický až do konca. Tesla Model 3 však napokon spravodlivo vyhrala.

Je však pozitívne, že napriek dnes už technologickému aj značnému výkonnostnému hendikepu sa „staručký“ (r.v. 2010) Roadster prezentoval veľmi pekným výkonom. Aj v súčasnosti nám tak musí byť jasné, že sa vo svojej dobe jednalo o výnimočný automobil. Každopádne sa už tešíme na jeho novú generáciu, ktorá ponúkne šialené parametre.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster 2 bude najrýchlejším superautom v každom ohľade, hovorí Musk
Závodný režim Tesly Model 3 mení vodičov na pretekárov. Ako funguje?
Najextrémnejší drag race sveta: Tesla vs. formula 1 vs. stíhačka vs. superbike

Zdroj titulnej fotografie: mix Tesla/Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár