Extrémna Tesla Roadster 2 bude bez prídavných „rakiet“ o niečo pomalšia

1

Elon Musk aktuálne informoval, že Tesla Roadster 2, ktorá má byť podľa neho najrýchlejším sériovým autom sveta, nebude až taká rýchla, ako Tesla doteraz avizovala.

Počas predstavenia ťahača Tesla Semi sme sa dočkali šoku. A to v podobe absolútne neočakávaného odhalenia prototypu modelu Tesla Roadster 2. generácie. Ďalší šok nastal, keď Tesla odhalila jeho špecifikácie.

Veď okrem 200 kWh batérie, dojazdu 1 000 km (EPA), „maximálky“ cez 400 km či krútiaceho momentu 10 000 Nm, určite „zaujal“ aj údaj o zrýchlení z 0 na 60 mph (97 km/h), a to 1,9 sekundy. Takéto zrýchlenie pritom nedosahuje ani väčšina monopostov Formuly 1 a už vôbec nie spaľovacie hyperšporty ako Bugatti Chiron.

To však nebolo všetko. Zakrátko na to Elon Musk oznámil, že Tesla chystá aj výkonnejšiu verziu s malými prídavnými raketovými motormi od SpaceX. Tie sa pritom majú postarať aj o vylepšenie akcelerácie či dokonca možnosti krátkeho vzletu.

Elonova korekcia

Portál Cleantechnica nedávno zverejnil tweet, v rámci ktorého odkazoval na svoj článok porovnávajúci modely Tesla Roadster 2 a Ferrari SF90 Stradale (nový plug-in hybrid). A naň zareagoval Elon Musk vyjadrením, že nový Roadster bez prídavných raketových motorov zrýchli z 0 na 60 mph za 2,1 sekundy.

V spomínanom článku sa pritom uvádza doteraz oficiálna hodnota zrýchlenia z 0 na 100 km/h, a to 2,1 sekundy. Ďalší doterajší oficiálny údaj pritom hovorí o zrýchlení z 0 na 60 mph  (97 km/h) za 1,9 sekundy. „Mýtického“ zrýchlenia pod 2 sekundy sa tak v prípade základnej verzie zrejme nedočkáme.

Čo je za tým, zatiaľ nevieme

Čo je za korekciou tejto hodnoty zatiaľ nevieme. V rámci vývoja prototypu sa možno ukázalo, že vozidlo bolo v rámci prvotného naladenia pohonnej jednotky menej efektívne, ako si výrobca predstavuje v prípade sériového modelu. Teoreticky by to mohlo mať niečo spoločné aj s ďalším vyjadrením Elona Muska, v ktorom uviedol, že Tesla Roadster 2 by mohla mať v „sériovke“ väčší ako pôvodne uvádzaný dojazd.

Alebo takéto zrýchlenie neumožňujú bežné pneumatiky, ktoré sú homologované na používanie v cestnej premávke. Alebo Tesla len chcela zvýrazniť rozdiel medzi zrýchlením bežnej a „SpaceX verzie“ s raketovými motormi.

Kto vie…:) Znamenať by to však mohlo, že konkurencia, ktorá má v pláne zabojovať o titul najrýchlejšieho sériového auta na svete, napríklad Rimac C_Two alebo Pinifarina Battista, bude mať zrejme väčšiu šancu. Avšak zrejme iba čo sa týka „štandardných verzií“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako rýchla by mohla byť Tesla Roadster 2 s raketovými motormi od SpaceX?
Monopost F1 vs. Tesla Roadster 2, plus fotografia kufra
Tesla Roadster 2 vs. Bugatti Chiron: Dôkaz budúcej dominancie elektromobilov?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Je to proste paráda. Akurát že pri tom neskutočnom zrýchlení je už vcelku jedno, či to zrýchli za 1.9 alebo 2.1 sekundy.
    Podobne, ak náhodou zbohatnem, už mi bude vcelku jedno, či mám na účte 19 alebo 21 miliónov eur…

Pridajte komentár