Monopost F1 vs. Tesla Roadster 2, plus fotografia kufra

1

Na internete sa objavila simulácia závodu monopostu Formuly 1 a Tesly Roadster 2, ktorá sa má stať najrýchlejším sériovým autom na svete. Táto simulácia pritom nabáda k tomu, aby sme si pre zaujímavosť porovnali rýchlostné parametre týchto zásadne odlišných vozidiel. A inak, na svete je 1. fotografia kufra modelu Tesla Roadster 2. 🙂

Niektoré informácie okolo Tesly Roadster 2 sa zdajú byť skôr sci-fi. Veď Elon Musk povedal, že v rámci špeciálneho balíka výbavy “SpaceX option package” sa bude môcť tento model oprieť aj o 10 malých raketových motorov, ktoré budú pochádzať od jeho aerokozmickej spoločnosti SpaceX.

Viackrát sa pritom nechal počuť, že Tesla Roadster 2 dokáže vzlietnuť. Nemenej neuveriteľne pritom vyznievajú aj špecifikácie základnej verzia modelu:

  • Pohon: plne elektrický, obe nápravy (AWD – 4×4), 3 elektromotory
  • Krútiaci moment: 10 000 Nm
  • Maximálna rýchlosť: viac ako 400 km/h
  • Zrýchlenie (0 – 100 km/h): 2,1 s; 1,9 s (0 – 60 mph)
  • Zrýchlenie (0 – 160 km/h): 4,2 s
  • Zrýchlenie (0 – 400 m): 8,9 s
  • Kapacita batérie: 200 kWh
  • Dojazd: 1 000 km (EPA)

A ako sú na tom monoposty Formuly 1, teda aspoň čo sa týka rýchlostných parametrov? Dokážu poraziť (zatiaľ aspoň papierovo) športiak do Tesly?

Portál Zeroto60times uvádza, že rekordom monopostu F1 v rámci zrýchlenia z 0 na 60 mph (cca 97 km/h) je hodnota 1,6 sekundy. Bežné zrýchlenie monopostov sa má ale pohybovať v rozmedzí 2,1 až 2,7 s. Tesla Roadster 2 to má pritom zvládnuť za 1,9 s.

Zaujímavé je aj porovnanie maximálnej rýchlosti. Portál Sportskeeda uvádza, že rekordnou rýchlosťou monopostu F1 na okruhu je 373 km/h. Mimo okruhu to je oficiálne 397 km/h, pričom počas testovania v púšti Mojave mala byť dosiahnutá rýchlosť 413 km/h. Bežná maximálka na okruhu sa pritom pohybuje okolo úrovne 350 km/h. Tesla Roadster 2 má údajne dosiahnuť rýchlosť cez 400 km/h.

Zatiaľ PC simulácia

Veríme, že keď bude k dispozícií sériová verzia Tesly Roadster 2, tak sa dočkáme vzájomného závodu spomínaných vozidiel. Do tej doby tu máme aspoň simuláciu v rámci počítačovej hry Assetto Corsa, ktorá má podľa popisu Wikipedie ponúkať realistický zážitok z pretekania. Tým však nechceme povedať, že tento virtuálny drag race naznačuje skutočnosť.

Kufor Tesly Roadster 2

A späť do reality. Na nasledujúcej fotografii si totiž môžete pozrieť kufor Tesly Roadster 2. Objem batožinového priestoru síce nie je pri športových autách dôležitým atribútom, avšak Roadster 2 by mohol byť vďaka svojim rozmerom a elektrickému pohonu podstatne praktickejším a všestrannejším vozidlom ako jeho konkurenti.

„Použiteľný“ kufor by nemal tento model diskvalifikovať z cestovania na dlhé trasy. Veď to by bola škoda, vzhľadom na dojazd, ktorý má podľa nového vyjadrenia Elona Muska presiahnuť 1 000 km.

tesla roadster 2 kufor

Zdroj: backstreetatnight/Reddit cez Electrek.co

Zdroj titulnej fotografie: Flash TV/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster 2 vyrážala pasažierom počas akcelerácie dych | Oficiálny zostrih
V Ženeve boli predstavené elektromobily, ktoré sú rýchlejšie ako F1
Tesla Roadster dá vodičovi schopnosti Ironmana. Vďaka rozšírenej realite

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Okolo roku 2005 prišli prvé výkonové obmedzenia.
    Pretože F1 sa stala príliš nebezpečnou i pre profi jazdcov.
    Od 2014 motor zmenšený z 2.4L v8 na turbo 1.6L v6.

Pridajte komentár