Tesla Roadster 2 vs. Bugatti Chiron: Dôkaz budúcej dominancie elektromobilov?

0

Porovnanie dvoch odlišných špičkových športiakov, Tesla Roadster 2 a Bugatti Chiron, nám môže priniesť pohľad do relatívne blízkej budúcnosti automobilového priemyslu. V rámci neho sa nám elektromobily už nezdajú také drahé a ani ich dojazd nijako obmedzujúci.

Elektromobily sú enormne drahé, nepraktické, nevzhľadné, pomalé a malé škatule bez použiteľného dojazdu. To je sumár hlavných mýtov, ktoré sú už minulosťou. A to začína pomaly platiť aj pre oblasť cien. Teda aspoň v istom segmente vozidiel, v rámci ktorého si porovnáme dvoch asi najzaujímavejších predstaviteľov elektrického a spaľovacieho sveta.

Aj Bugatti bude musieť elektrifikovať

Dnes už bývalý šéf automobilky Bugatti, Wolfgang Dürheimer, sa minulý rok vyjadril, že jedinou možnosťou na prekonanie výkonu Bugatti Chiron bude elektrifikácia jeho pohonu. Všetko nasvedčuje tomu, že automobilový priemysel začína dosahovať technologické limity pohonu s vnútorným spaľovaním.

A k limitom spaľovákov sa zrejme budeme približovať aj v oblasti ekológie prevádzky. Sprísňujúce sa emisné limity už nebude možné plniť ubratím valca, znížením ich objemu a „otupením“ reakcií motora. Veď motoristi sú zvyknutí na istý výkonnostný a jazdný štandard, na ktorý už nepostačí turbo-prepĺňanie.

Tesla Roadster 2 vs. Bugatti Chiron

Aj keď Teslu Roadster 2 sme mali možnosť spoznať zatiaľ „len“ v plne funkčnej koncepčnej verzii, nemôžeme zrejme pochybovať o tom, že sériový model bude dosahovať ešte lepšie parametre. Veď Elon Musk už viackrát potvrdil, že produkčná verzia bude lepšia a dostane aj výkonnejší variant s tzv. “SpaceX option package”. Ten bude obsahovať 10 malých raketových motorov od SpaceX.

Tesla Roadster by sa mala po príchode na trh stať najrýchlejším sériovo vyrábaným automobilom sveta, minimálne z hľadiska zrýchlenia. Preto je zaujímavé jej porovnanie s aktuálnym rýchlostným lídrom, ktorým je Bugatti Chiron. Jedná sa teda o akýsi súboj dvoch odlišných technológií pohonu. Aj keď zatiaľ len virtuálny.

Tesla Roadster 2

Zrýchlenie z 0 na 60 MPH (97 km/h): 1,9 s
Zrýchlenie z 0 na 160 km/h: 4,2 s
Maximálna rýchlosť: viac ako 400 km/h
Krútiaci moment: 10 000 Nm
Dojazd: 1 000 km
Počet miest na sedenie: 4
Cena: 200 000 $ (170 000 €)

Bugatti Chiron

Zrýchlenie z 0 na 60 MPH (97 km/h): 2,4 s
Zrýchlenie z 0 na 160 km/h: 5 s
Maximálna rýchlosť: 420 km/h
Krútiaci moment: 1 600 Nm
Dojazd: 460 km
Počet miest na sedenie: 2
Cena: 2 400 000 €

tesla roadster 2 vs bugatti chiron

Zdroj: 9gag.com

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk poskytol nové informácia o extrémnej Tesle Roadster 2
Nová doba! Ferrari potvrdilo hybridné SUV “Purosangue”
LEGO vyrobilo Bugatti Chiron v životnej veľkosti s 2 304 elektromotormi

Zdroj titulného obrázka: luxurylaunches.com 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár