Prvý prototyp elektromobilu značky Tesla bol predstavený pred 14 rokmi

0

Tento mesiac uplynulo 14 rokov od predstavenia prvého prototypu elektromobilu značky Tesla, z ktorého vzišiel prvý produkt kalifornskej spoločnosti – Tesla Roadster. V tom čase zrejme nikto netušil, aké postavenie si spoločnosť vybuduje do roku 2020.

Prototyp malého plne elektrického „športiaku“ bol predstavený pomerne skromne 19. júla 2006 v „Barker Hangar“ na letisku v Santa Monice, a to Elonom Muskom. Rýchlo si však získal pozornosť, pričom magazín Time ho zaradil medzi 3 najväčšie vynálezy roku 2006.

Sériová verzia prišla na trh pod menom Tesla Roadster v roku 2008. Prvých 100 kusov sa predalo za necelý mesiac. V čase spustenia produkcie (3/2008) evidovala Tesla 200 objednávok. Prvý vyrobený kus dostal Elon Musk, pričom ten „vystrelila“ jeho spoločnosť SpaceX v roku 2018 do vesmíru.

Výroba Tesly Roadster 1 bola ukončená v roku 2012, t.j. v čase uvedenia Modelu S na trh. Za cca 4 roky sa pritom predalo necelých 2 500 kusov vo viac ako 30 krajinách sveta. Tesla tento model v priebehu času vylepšovala, tak ako je tomu aj u jej súčasných elektromobilov. Verzia „1.5“ ponúkala výkon 185 kW, krútiaci moment 370 Nm, zrýchlenie z 0 na 60 mph/97 kmh za 4 s a nasledujúce verzie – výkon: 215 kW, krútiaci moment: 380 – 400 Nm, zrýchlenie 0 – 60 mph/97 km/h: 3,9 – 3,7 s).

Tesla Roadster 1 využívala li-ion batériu s kapacitou 53 kWh a ponúkala EPA dojazd 372 km („1.5“), resp. 393 km (nasledujúce verzie) a maximálnu rýchlosť 201 km/h. Takže už prvý model Tesly bol pomerne vysoko efektívny. Cena vozidla sa počas 4 rokov výroby pohybovala v rozmedzí cca 100 000 až 129 000 $, v závislosti od verzie.

14 rokov neskôr…

V čase predstavenia prototypu sa zrejme pôvodným zakladateľom spoločnosti Tesla (vtedy Tesla Motors – 2003) – Martinovi Eberhardovi a Marcovi Tarpenningovi a uznaným spoluzakladateľom (JB Straubel, Elon Musk and Ian Wright) zrejme ani len nesnívalo, kde bude Tesla o 14 rokov neskôr.

Elon Musk do spoločnosti Tesla Motors investoval v roku 2004 7,5 mil. $. Neskôr sa stal okrem iného aj jej generálnym riaditeľom. Dnes vlastní najväčší podiel spoločnosti, ktorá má aktuálne trhovú hodnotu 263 mld. $, čím značne prevyšuje všetky automobilky (Tesla však nie je len výrobcom áut…).

Muska ale určite oveľa viac teší to, že Tesla do značnej miery stojí za naštartovaním obrovskej transformácie automobilového priemyslu smerom k elektromobilite, pričom jeho spoločnosť je najväčším výrobcom elektromobilov na svete a neustále expanduje. A to aj v oblasti energetických produktov. Výrazne sa pritom angažuje aj na poli autonómneho riadenia.

Zdroje: Motorillustrated, Tesla, Wikipedia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Borenie mýtov: Tesla Roadster 1 nie je elektrickou verziou Lotusu Elise
Elon Musk potvrdil, že Tesla Roadster 2 bude „dovybavená“ o raketové motory
16 zaujímavostí z cesty Tesly Roadster vesmírom. Hrozí jej zrážka so Zemou?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár