Tesly si sa samé nájdu parkovacie miesto, potom čo vystúpite. „Čoskoro“

3

Elektromobily Tesla dostanú novú užitočnú funkciu, ktorá je trošku z ríše sci-fi. Veď po vystúpení posádky si majú samé nájsť parkovacie miesto a zaparkovať.

Systémy autonómneho riadenia mnohí kritizujú, nie sú však len o tom, že preberajú, resp. preberú kompetencie vodiča počas cestovania. Okrem ekonomicky výhodných dopravných konceptov, ako napr. Tesla Robotaxi, môžu byť prínosné aj z hľadiska doplnkových komfortných funkcií, ktoré prichádzajú ešte pred zavedením plne autonómnych vozidiel.

Vývoj systému Tesla Autopilot priniesol napríklad funkciu Summon, vďaka ktorej je možné vozidlo Tesla ovládať prostredníctvom smartfónu na krátke vzdialenosti, a teda ho aj „privolať“. To sa hodí napríklad pri vyparkovávaní vozidla z úzkych priestorov, potom ako vás svojím autom „zablokoval“ nejaký dobrodinec.

Funkcia Tesla Summon je tiež nápomocná, keď máte úzku garáž alebo keď svoje vozidlo nájdete vo veľkej kaluži po daždi či roztopení snehu. Pomerne nedávno pritom Tesla rozšírila schopnosti tejto funkcie, ktorú dodatočne premenovala na Smart Summon.

Táto funkcia umožňuje „privolať“ zaparkované vozidlo prostredníctvom smartfónu, pričom vozidlo má po ceste k vám samé reagovať na svoje okolie, vrátane premávky. Takže funkcia diaľkového ovládania sa v podstate rozširuje o autonómne privolanie.

„Tesla Reverse Summon“

Treba však povedať, že Smart Summon je skôr v plienkach a systém nefunguje vždy ideálne. Navyše v Európe je obmedzený na veľmi krátku vzdialenosť. Mnoho majiteľov ho pritom podľa Electrek nepovažuje za príliš užitočný. Americký portál však upozorňuje na aktuálny tweet Elona Muska, podľa ktorého sa dočkáme zrejme oveľa prínosnejšej funkcie „Tesla Reverse Summon„.

Tzn., že elektromobil Tesla by si po vystúpení posádky sám/autonómne našiel parkovacie miesto a zaparkoval. Takže by ste sa mohli zaviesť pred vchod obchodu a zvyšok nechať na vaše vozidlo. A potom by ste si vozidlo privolali k východu.

Elon Musk pritom povedal, že nová funkcia by mohla byť k dispozícii krátko na to, ako dokončia práce na základnom kóde systému Autopilot a 3D značení.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly budú čoskoro hovoriť s ľuďmi. Elon Musk zverejnil ukážku
Tesly budú vedieť detegovať výtlky na ceste, vďaka „mikro-mapám“
Tesla môže nahradiť stierače laserovou technológiou, odhaľuje patent

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. A pritom takova blbosť – čo tu mohla existovať už dávno.. Nebyť dinosaurov v automobilkach.

    BTW : Kit to už mal pred 40rokmi 🙂 a tak sa to kľudne mohli posnažiť vyvinúť Nemci.. Ale oni radšej šidit na spalinach 🙁
    Nuž tak ich pekne niekto predbehol a isto sa hanbia, že je to navyše nejaký Američan ;O

Pridajte komentár