Tesla už nasadila vlastné recyklačné zariadenie a hovorí o 92-% zhodnotení materiálov

6

Aj keď zatiaľ nie je veľa vyslúžilých batérií elektromobilov, ktoré poslúžia „už len“ na recykláciu materiálov, Tesla sa poctivo pripravuje na to, keď sa tak stane, vyplýva z jej správy „Impact report 2020“.

Recyklácia batérií je dôležitou súčasťou životného cyklu elektrických vozidiel, ktorá môže značne znížiť celkovú uhlíkovú stopu v rámci životného cyklu vozidla. Preto ju berú výrobcovia elektromobilov naozaj vážne. A má to aj ekonomický aspekt.

Tesla pri recyklácii batérií svojich elektromobilov spolupracovala s tretími stranami, zrejme najmä kvôli tomu, že batérií na recykláciu je zatiaľ málo a recyklácia vo vlastnej réžií by bola neefektívna. Pracuje však na vlastnom systéme, ktorý má byť podľa jej slov jedinečný.

Tesla vo svojej aktuálnej správe „Impact report 2020“ potvrdila, že v rámci prvej fázy nasadila v Gigafactory Nevada vlastné zariadenie na recykláciu batériových článkov a odpadu z výroby, a to v 4. kvartáli minulého roka, upozorňuje portál Electrek. Kalifornská spoločnosť pritom prezradila viac informácií ohľadom svojich recyklačných zámerov.

Na ceste k uzatvoreniu materiálovej slučky

Recyklácia batérií vo vlastných výrobných závodoch je podľa Tesly ďalším krokom na ceste k uzatvoreniu slučky pre generovanie materiálov. Toto riešenie má tiež naštartovať vlastné inovácie v oblasti recyklácie, nakoľko Tesla bude mať poznatky z priebehu procesov recyklácie priamo z prvej ruky. A umožní to aj súvisiaci výskum, vývoj a procesné testovanie.

tesla recyklacia baterii

Zdroj: Tesla

Tesla taktiež uvádza, že z vyslúžilých batérií s kapacitou 1 000 kWh dokáže získať kovové materiály, z ktorých dokáže vyrobiť batérie s kapacitou 921 kWh, čo znamená 92,1-percentné zhodnotenie. A v prípade vlastných batériových článkov (4680) má byť recyklačný proces ešte lepší, nakoľko bude integrovaný v rámci každého výrobného závodu, pričom bude prispôsobený miestnym špecifikám.

tesla recyklacia baterii

Zdroj: Tesla

Tesla pritom očakáva nielen environmentálny, ale aj ekonomický prínos. Uvádza totiž, že náklady na veľkoobjemovú recykláciu batériových materiálov budú oveľa nižšie ako v prípade nákupu týchto surovín.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pomôžu s recykláciou batérií elektromobilov aj baktérie?
Spoluzakladateľ Tesly hovorí o „nekonečnej“ recyklovateľnosti batériových materiálov
Recyklovaný batériový materiál má zlepšiť vlastnosti nových batérií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Áno, aj v Austrálii nasadila nový systém recyklácie, dokonca je energeticky sebestačný. Budú musieť ešte veľa ekoprditok predať aby zmazali túto uhlikovo-vseoxidacnu „vynulovali“. Ale to sa vlastne neráta, lebo to už nebol automobil.

  2. Recyklácia materiálov – akýchkoľvek – má obrovský vplyv na životné prostredie a samozrejme na ekonomiku.
    A je vcelku jedno, či ide o kovy, papier, sklo, textil alebo trebárs batérie.
    Napríklad plasty – nie je problém spracovanie polyetylénu, polypropylénu atď. pomocou pyrolýzy a ďalších technológií.
    Problém je v separácii. Ľudia na to väčšinou proste kašlú a tak odpady (alias suroviny) jednoducho končia na skládke alebo v spaľovni. Smutné.
    Takže Tesla nastupuje správnu cestu. Konieckoncov ako každú, ktorú nastupuje…

  3. …Ehm… neviem či to niekto riešil, ale pokiaľ viem, obyčajné batérie sa vôbec nerecyklujú…. a tiež tam sú suroviny, ktoré by možno stáli za to…

      • Aj ja som recykloval, za jednu autobateriu som dostal 3,5 € v zberných surovinách. 2 roky zavádzal a v garáži, potom som naplánoval výlet okolo zberu a môj pocit že som ju len tak nevyhodil bol úžasný. Po dedinách chodí aj kožkár, ktorý výkupuje staré batérie. Tak že dá sa, len netreba na to kašľať.

Pridajte komentár